2

Ахмед Доган се оттегля от политиката и обществените дела, като предоставя възможността на малцината останали около него да решат сами посоката си. Според хора, близки до Алианса за права и свободи, Сокола вече няма онези бизнес партньори, които го подкрепяха – те са се дистанцирали, а депутатите му не предлагат нови законопроекти, докато активистите по места се занимават с всичко друго, освен политика. В същото време идеята за новата партия около Доган постепенно избледнява и става все по-неясна.

В рамките на тази или най-късно следващата седмица, Софийският градски съд трябва да обяви решението си, с което Джевдет Чакъров ще бъде официално отписан като съпредседател на ДПС. Той, заедно с Ваня Василева, Мюмюн Мюмюн и Марио Рангелов, вече напуснаха парламентарната група и останаха независими. Според „Филтър“, до началото на ваканцията се очаква още двама депутати да се присъединят към тях.

Бивши съратници на Доган са категорични, че „обръчите“ около него вече ги няма. Преди време всеки бизнес, зависещ от държавата, е бил длъжен да плаща „данък Доган“. След разцеплението в ДПС до Доган продължиха да стоят само Румен Гайтански-Вълка, Николай Вълканов, Гриша Ганчев и Фуат Гювен. Вълка беше арестуван и обвинен по казуса с кредита от 150 милиона лева от ББР, част от които са използвани за покриване на дългове на ТЕЦ „Варна“ докато беше собственост на Доган. След това авоарите му бяха блокирани, а бизнесът му започна да залязва.

Още от началото на годината Гайтански престанал всякакъв контакт със стария си приятел Доган, когото често посещаваше в сараите до преди година, споделят разочаровани бивши съратници на „почетния председател“. Николай Вълканов се е отдръпнал още през лятото на миналата година. Последно се разпаднали връзките с Гриша Ганчев и Фуат Гювен – Ганчев вече не участва в губещи каузи, а банкерът Гювен прекарва повечето си време извън страната. Когато Доган ръководеше ДПС, партийните сметки се съхраняваха именно в неговата банка.

Депутатите от Алианса за права и свободи, наброяващи 15 души, от седмици не са имали никакъв контакт с патрона си и никой не знае къде се намира той. В същото време присъствието им в Народното събрание е по-скоро формално.

Те рядко взимат участие в комисиите и не предлагат законопроекти. От ноември досега са се подписали само под два проекта на закони, като единият вече е изтеглен. Единствено Рамадан Аталай внесе законопроект за енергията от възобновяеми източници, подкрепен и от депутати от управляващите партии. Той обаче изпада в немилост сред колегите си заради преследване на лични интереси в политиката. В същото време, активистите на АПС по места са се обърнали срещу депутатите, обвинявайки ги, че се интересуват единствено от собствените си заплати, бизнеси и имунитети, а не от развитието на новата партия.

През последния месец най-активният поддръжник на Доган – Валентин Тончев, прекарва времето си в ресторантите по морето с приятели, докато Тимур Халилов, говорител в дните на разцеплението, покорява планински върхове. И двамата вече не са част от Народното събрание.

Така ситуацията около Доган и Алианса за права и свободи продължава да се променя, а бъдещето на новата партия остава неясно. Очевидно е, че някогашната сплотеност и влияние са в миналото.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

2
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *