Втората приливна вълна е довела до покачване на нивото на реката с няколко сантиметра, като то вече е достигнало абсолютното критично ниво от 7,5 метра.
Във Велико Търново и съседните селища има хора, изпаднали в бедствено положение. За това информира кметът на общината Даниел Панов. В района на ул. „Григорий Цамблак“ цяла улица с жилищни блокове е под вода, а тежка остава обстановката и в Дебелец и квартал „Асенов“.
В Пчелище, Дебелец, Килифарево и Присово са отчетени значителни материални щети. Наводнени са множество приземни етажи, домове, дворове и зеленчукови градини. Стихията е засегнала сериозно пътната инфраструктура, като на места са отнесени части от асфалта. Вредите по личните автомобили също са значителни, съобщава „Фокус“.
„Към 06:35 часа сутринта нивото на река Янтра в ниските части на града е достигнало критичните 6,92 метра (при абсолютна критична стойност от 7,50 метра). Причината за рязкото покачване е втора приливна вълна, дошла от Габрово, където също бяха регистрирани интензивни дъждове“, поясни кметът.
„Най-важното в момента е нивото на реката да започне да спада. Към момента се наблюдава лека тенденция към понижение – регистриран е спад от 20 см на река Белица в Дебелец и с 11 см на река Янтра при село Пушево“, поясни Панов.
Щом водата се оттече, веднага ще започне разчистване на дървения материал, натрупан под мостовете, включително и под Владишкия мост.
От АПИ информираха, че движението при км 106 на път I-5 Велико Търново – Габрово временно е спряно заради наводнен участък. Обходният маршрут минава по път I-5 през кв. Чолаковци, Западен и Южен пътен възел, като трафикът се контролира от „Пътна полиция“.
Ситуацията остава динамична и ще изисква бързи мерки за възстановяване на щетите по инфраструктурата и жилищата.

0 Comments