
Жителите на улица „Крайбрежна“ и околните улици в Севлиево са евакуирани, след като в област Габрово беше обявено бедствено положение.
Проливните дъждове през нощта повишиха значително нивото на реката, която излезе от коритото си и заля урбанизираната зона по „Крайбрежна“ и прилежащите улици в северната част на Севлиево.
На отделни места водата е достигнала до 1,20 метра височина. В някои села са прекъснати водоснабдяването и електричеството.
В община Севлиево, съвместно с полицията и РС ПБЗН, се извършва евакуация на хората от засегнатите райони. Областният управител на Габрово е уведомен, а обявяването на бедствено положение е в ход.
„Умоляват се гражданите, които имат възможност, да напуснат незабавно жилищата си или да позвънят за помощ на телефон“, призовават от Община Севлиево.
Организира се набирането на доброволци за изграждане на диги по речното корито.
С втората приливна вълна нивото на реката се е доближило опасно до критичната граница от 7,5 метра.
Във Велико Търново и околните селища също има пострадали хора. Кметът Даниел Панов информира, че на ул. „Григорий Цамблак“ цяла улица е под вода, а ситуацията е тежка и в Дебелец и кв. „Асенов“.
В населени места като Пчелище, Дебелец, Килифарево и Присово са отчетени значителни материални щети. Наводнения има в десетки приземни етажи, домове, дворове и градини. Стихията е увредила сериозно пътната инфраструктура, като части от асфалта са отнесени. Има и множество пострадали лични автомобили, съобщава „Фокус“.
„Към 06:35 часа сутринта нивото на река Янтра в ниските зони на града е достигнало критичните 6,92 метра (при абсолютна критична стойност от 7,50 метра). Причината за рязкото покачване е втора приливна вълна, дошла от Габрово, където също бяха регистрирани интензивни дъждове“, поясни кметът.
„Най-важното в момента е нивото на реката да започне да спада. Към момента се наблюдава лека тенденция към понижение – регистриран е спад от 20 см на река Белица в Дебелец и с 11 см на река Янтра при село Пушево“, поясни Панов.
След като водата се оттече, ще започне бързо почистване на натрупания дървен материал под мостовете, включително при Владишкия мост.
От АПИ информираха, че заради наводнен участък движението по км 106 на път I-5 Велико Търново-Габрово временно е спряно. Трафикът се отклонява през квартал Чолаковци, Западен и Южен пътен възел, като „Пътна полиция“ регулира движението.
Изглежда, че ситуацията остава динамична и местните власти работят с всички сили, за да ограничат щетите и да помогнат на засегнатите хора.

0 Comments