0

След като Антония Андонова разказа публично за обидите и шамарите, които твърди, че е преживяла по време на раждането си в СБАЛАГ „Майчин дом“ в София, много други жени бяха насърчени да споделят собствените си преживявания от родилните отделения.

Сирарпи Ангелова, която е имала усложнения по време на бременността си, ражда първото си дете чрез секцио, извършено от д-р Хранов.

„Той дойде, извърши спешното секцио и на корема си имах вертикален разрез. Не знаех какво означава това. Той не дойде по време на целия ми болничен престой да ме види. Година и девет месеца по-късно забременях отново“, споделя тя.

Прием в спешно отделение

Всичко протича нормално до 34-та седмица, когато жената получава силни контракции и е приета по спешност в отделението за патологична бременност.

През нощта усетих срязваща внезапна много, много силна болка в корема. Когато отново отидох да моля за помощ, този път на косъм да припадна, чак тогава погледнаха бебето, нищо не искаха да ми кажат. Специализантът започна да звъни на лекаря над него и аз бях свидетел как тя го инструктира да звъни на този над нея. Съобщиха ми, че бебето в мен, тежащо 2,3 кг, което съм очаквала цели 8 месеца и половина, обгрижила максимално – е починало“, спомня си Сирарпи Ангелова.

При нея се налага животоспасяваща операция, при която лекарите откриват, че матката ѝ е разкъсана вертикално. В първоначалната епикриза обаче е отбелязано, че разрезът е хоризонтален. Семейството подава сигнали до ръководството на „Майчин дом“ и до Агенция „Медицински надзор“, но повече от година след инцидента – резултати от проверките все още няма.

„Чак наскоро получихме някаква информация, че са установени административни нарушения, но когато попитах за какво точно става въпрос – индиректно ми беше отказано“, коментира Дан Ангелов.

Липса на ясен стандарт в практиката

Асоциацията на българските дули твърди, че има сериозни и системни проблеми с отношението към родилките.

„Няма стандарт за практика. Нямаме единен акушеро-гинекологичен стандарт. Тоест, ако вие отидете в Сливен или в София, или до Пловдив, вашите екипи, които ще ви се паднат, те може да имат различно виждане за това какво е оптимално да се случи“, поясни Мария Филипова от Асоциацията на българските дули.

Последните случаи предизвикаха разнопосочни реакции в обществото. Мнозина изразиха подкрепа за медицинските екипи.

„Как е разрешено на абсолютно всеки да застане и да започне да крещи срещу лекари: „Те са убийци, те са насилници“. И в крайна сметка никой не се интересува от това, че тази жена в момента получава смъртни заплахи“, възмути се журналистът Лияна Панделиева.

Историята ясно показва, че липсата на единни стандарти в грижата за родилките създава напрежение и сред пациентите, и сред медицинските специалисти.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *