По данни на НОИ за януари разликата между пенсиите на мъжете и жените е 260 лв. През първия месец на 2025 г. средната пенсия за мъжете е 990 лв., а при жените – 730 лв.
Излиза, че средната пенсия на мъжете надвишава новата минимална работна заплата след удръжките за данъци и осигуровки. Минималната месечна заплата от януари е 1077 лв., но след облагане остава 835,74 лв., съобщава „Труд“.
София води в класацията по най-големи пенсии, със средна стойност от 1040 лв., според НОИ. Причината – там се намират министерства, банкови централи, пенсионни фондове и много големи фирми.
По-високите заплати в столицата водят и до по-високи пенсии. Мъжете в София получават средно 1233 лв., докато жените – 915 лв.
Зад по-големите пенсии на мъжете стоят няколко фактора. Те по-често работят в по-добре платени сектори.
Жените, от своя страна, по-често прекъсват трудовия си стаж, за да се грижат за малки деца или близки, което се отразява на пенсиите им. Освен това мъжете имат изискване за по-дълъг трудов стаж, което също води до по-високи пенсии.
На второ място по размер на пенсиите е Бургас, където средната пенсия е 927 лв. Мъжете там получават по 1140 лв. средно, а жените – 777 лв.
В Бургас има рафинерия и пристанище, което осигурява по-високи работни заплати и съответно – по-големи пенсии. Перник заема трето място по този показател със средна пенсия малко над 900 лв.
В Перник средната пенсия за мъжете е 1118 лв., а за жените – 746 лв. Близостта му до София позволява на много жители да работят в столицата, получавайки по-високи доходи и по-късно – по-добри пенсии.
В топ 5 по най-високи пенсии влизат още Варна и Стара Загора, където средните стойности са сходни.
Данните на НОИ сочат, че средната пенсия във Варна е 888 лв., а в Стара Загора – 887 лв. В София-област, Кюстендил и Враца също се изплащат сравнително високи пенсии – съответно 861 лв., 869 лв. и 834 лв.
В страната има малко над 84 хиляди души с пенсии над 2000 лв.
От този брой повече от 65 хиляди са мъже, а само 19 хиляди – жени. В групите с по-ниски пенсии жените са много повече. Например, пенсии до минималната сума за стаж и възраст от 580,57 лв. получават над 423 хиляди души – 171 хиляди мъже и 252 хиляди жени.
Индексацията на пенсиите изостава спрямо доходите
Пенсиите намаляват до 44% от заплатите
До 25% по-малко, ако има осигуряване и в частен фонд
Младите хора още сега трябва да са наясно, че размерът на бъдещите им пенсии няма да е висок.
Това се разбира от инвестиционната стратегия на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (известен още като Сребърен фонд), одобрена наскоро от Министерския съвет.
Според последните данни средната държавна трудова пенсия е 55% от средния брутен осигурителен доход.
Заради приетите политики в следващите години този дял, наречен брутен коефициент на заместване, ще надхвърли 56%.
В дългосрочен план обаче очакванията са коефициентът на заместване да се понижи до 43-44%, пише в анализа за Сребърния фонд.
Това означава, че държавните пенсии ще са значително под половината от средния осигурителен доход в страната. Най-голямо влияние върху този спад оказват три основни фактора.
Първият е включването на осигурителния доход от цялата трудова кариера за хората, започнали работа след 1999 г.
Вторият фактор е прилагането на „швейцарското правило“ за ежегодна индексация – 50% от ръста на доходите и 50% от инфлацията през предходната година. В периоди на икономически растеж доходите се увеличават по-бързо от инфлацията.
Така пенсиите нарастват по-бавно от осигурителния доход. Старите пенсии всяка година се отдалечават от актуалното ниво на доходите в страната, тъй като формулата за индексиране го предпоставя.
Третият фактор е намалението на държавната пенсия при осигуряване и в частен фонд.
За хора, които се пенсионират тази година, държавната пенсия се намалява с около 11%, ако получават и втора пенсия от частен фонд. Процентът ще нараства – до около 20% през 2040 г. и 25% до 2052 г., защото целият стаж ще е с вноски и в частен фонд.
България е сред държавите с най-бързо застаряващо население
Очаква се да живеем с 10 години повече
Всеки трети ще е над 65 години
Дългосрочната инвестиционна политика на Сребърния фонд посочва, че продължителността на живота ще се увеличи с близо 10 години. Страната ни е сред най-бързо застаряващите в ЕС – заради ниската раждаемост и по-дългия живот.
Евростат прогнозира, че населението на България ще се свие до 5,3 милиона до 2070 г.
Паралелно с това средната продължителност на живота, която през 2023 г. е 71,1 години за мъжете и 78,2 години за жените, ще достигне до 82,8 години за мъжете и 87,7 години за жените през 2070 г.
Възрастовият профил на населението ще се промени значително, повлиян от раждаемостта, продължителността на живота и миграционните процеси.
Очакванията са делът на хората в трудоспособна възраст (15-64 г.) да се понижи от 63,6% през 2023 г. на 56% през 2070 г.
В същото време делът на населението над 65 г. ще се увеличи от около 21% през 2023 г. до 31% през 2070 г.
Тенденциите в пенсионната система са свързани както с икономическите условия, така и със застаряването на населението, което вероятно ще има сериозно отражение върху пазара на труда и държавните разходи за социално осигуряване в бъдеще.
0 Comments