1

 

Държавата предоставя допълнителна подкрепа за пенсионерите чрез програма, която покрива разходите им за дигитално обучение.

Планирано е до септември догодина да стартира виртуална платформа, създадена специално за обучение по дигитални умения за по-възрастните хора. Това става ясно от писмения отговор на министъра на труда и социалната политика Иванка Шалапатова на въпрос, зададен от депутатa Деница Сачева.

Иванка Шалапатова обяснява, че проектът „Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни“ е част от Плана за възстановяване и устойчивост и има две основни направления. Първото е изграждането на национална виртуална платформа за електронно обучение, която ще бъде достъпна както за безработни, така и за работещи, а второто – организиране на обучения за хора, които искат да усвоят базови или средни дигитални умения.

Разработката на платформата обаче в момента е забавена поради подадени жалби, става ясно още от информацията на министъра. Срокът за пускането й е планиран за септември 2024 г., допълва Шалапатова.

Вече са разработени и утвърдени програми за обучение на възрастни извън формалната образователна система, както и модел на сертификат, който ще се издава след успешно приключване на обучението. Освен това е изготвен правилник, който урежда условията за отпускане на ваучери за обучение.

Кой може да предоставя обучения с ваучери за заети и безработни

Планира се въвеждането на нов модул в електронната платформа на Агенцията по заетостта, който ще дава възможност на обучаващите по дигитални умения да се регистрират и да издават електронни ваучери. По план това трябва да стане до 1 октомври тази година, след което ще започне и регистрацията на доставчиците.

След като бъдат публикувани първите списъци с одобрени доставчици, ще бъде даден старт и на приема на електронни заявления от желаещите да се включат в обученията, пише още в отговора.

По данни от Националния осигурителен институт за третото тримесечие на годината, около 680 000 пенсионери получават вдовишка добавка, която възлиза на 26,5% от пенсията на починалия съпруг или съпруга. От 1 юли догодина този процент ще бъде увеличен до 30.

Според информация от НОИ, 69 000 пенсионери с увреждания получават добавка за чужда помощ към пенсиите си в размер на 207 лева, съобщава БНР. 114 души, които са ветерани от войните, взимат добавка от 276 лева. Още 979 възрастни продължават да получават добавка за старост.

Този тип бонус е бил отменен през 2000 г., но на лицата, които са го получили преди това, все още се изплаща.

За навършилите 75 години пенсията ще се увеличи с 15 стотинки, а за тези над 80 години – с 23 стотинки. Към края на септември около 100 души у нас са били на възраст 100 и повече години.

По Закона за политическата и гражданска реабилитация, НОИ изплаща добавки и на 6352-ма репресирани граждани, като размерът им е между 30 и 50% от средната пенсия за предходната година. Процентът се определя според времето, прекарано в затвори, трудово-възпитателни общежития или лагери.

Интернирани и изселени лица получават между 10 и 20% от средната пенсия като добавка.

Най-малката добавка – 5% – се дава на репресираните висшисти, които са били задължавани да работят в строителството, комунални услуги или селското стопанство.

В обобщение, мерките за подкрепа на пенсионерите чрез дигитално обучение и различни добавки продължават да са ключова част от социалната политика. Дигиталната грамотност за възрастните хора става все по-важна в днешното общество.

Дигиталните умения са вече неразделна част от ежедневието и достъпът до обучение за тях може значително да улесни живота на възрастните хора.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

1
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *