Честно казано, силно се съмнявам някой да отдели време да прочете тази статия внимателно или да я сподели, но все пак реших да я напиша.
Сигурно, ако публикацията беше изпълнена със снимки на котки или кучета – животни, които обичаме и обикновено се грижим за тях – щяхме да реагираме с много повече възмущение и съчувствие.
В този пост обаче няма нито една разголена снимка.
Тук става въпрос за хиляди пчели, които са намерили смъртта си заради пестициди, използвани в нашата страна. Тъжната истина е, че жизненият ни цикъл може да се прекъсне именно тук. Ако дойде ден, в който пчелите изчезнат от планетата, на човечеството ще останат не повече от 4 години живот…
Каква е причината пчелите да са най-важните живи организми на нашата планета?
Всички добре разбираме колко голяма роля имат пчелите в живота ни и още от малки знаем колко ценни са пчелните продукти. Ето и някои основни изводи от изследвания за значението им:
Британският институт Earthwatch по време на неотдавнашна среща в Кралското географско дружество в Лондон определи пчелите като най-важните живи същества на Земята. Наред с това учените съобщават, че пчелите вече се числят към насекомите с висок риск от изчезване.
„Ако пчелите изчезнат, на човечеството ще му останат само 4 години живот.“ Алберт Айнщайн
Последните данни показват, че популацията на пчелите е намаляла с 90% в световен мащаб, като причините варират според региона. Водещите фактори са масовото изсичане на гори, липсата на безопасни места за гнездене, недостигът на цветя, прекомерната употреба на пестициди, промени в почвите и намаляването на броя на пчеларите.
Над 70% от селскостопанското производство в света зависи от тези насекоми. На практика, 70 от 100 храни, които са на трапезата ни, се дължат на опрашването, което извършват пчелите.
Освен това, опрашването от пчелите е жизненоважно за възпроизводството на растенията, които осигуряват храна за милиони животински видове. Ако то изчезне, фауната постепенно също ще започне да изчезва.
Възможно ли е да намерим решение?
Има решения, но прилагането им в днешното общество не е лесно, особено при вредните практики в земеделието и производството в страни като Румъния.
Въпреки това експертите предлагат няколко мерки с надеждата те да се приложат възможно най-скоро:
- Пълна забрана, а не само ограничаване на токсичните пестициди. Предлага се използването на безопасни за опрашителите препарати.
- Стимулиране на напълно естествени селскостопански методи.
- Непрекъснати изследвания и мониторинг за състоянието и защитата на пчелите.
- Подкрепа на програми, които включват широката общественост в опазването на пчелите – например чрез купуване на натурален мед или участие в национални инициативи като „Осинови кошер“.
Темата за пчелите често остава на заден план, но последствията от изчезването им ще засегнат всички ни. Важно е да се замислим как можем да помогнем, дори с малки стъпки.
0 Comments