
Опасна гореща вълна обхваща България през следващите дни. Метеоролозите предупреждават, че температурите ще достигнат до 39 градуса, а властите призовават хората да ограничат престоя си на открито в най-горещите часове на деня.
Първата сериозна жега за това лято ще се задържи от 28 юни до 1 юли, като особено тежка ще бъде обстановката във вътрешността на страната.
Температурите скачат до 39 градуса
Синоптиците прогнозират, че България ще остане под влиянието на гореща въздушна маса.
Максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 35 и 38 градуса, а на места във вторник живакът може да достигне 39 градуса.
Причината за продължителните жеги е т.нар.
омега циркулация – устойчива атмосферна обстановка, която е обхванала голяма част от Европа.
Властите с важно предупреждение
От институциите призовават гражданите да не излизат на открито между 11:00 и 17:00 часа, освен ако това не е наложително.
Препоръчва се:
да се приемат повече течности;
да се носят светли и леки дрехи;
да се избягва продължителното излагане на слънце;
особено внимателни да бъдат възрастните хора, малките деца и хората с хронични заболявания.
Повишена опасност от пожари
Заради високите температури остава в сила и предупреждението за повишен риск от пожари.
Забранено е паленето на открит огън, извършването на огневи дейности в близост до горски територии и изхвърлянето на незагасени фасове на неподходящи места.
Безплатна вода и медицинска помощ
В Русе от 29 юни до 3 юли ще бъде разкрит временен пункт пред Съдебната палата, където гражданите ще получават безплатна минерална вода.
Доброволци на Българския червен кръст ще раздават информационни материали за предпазване от жегите, а медицински специалисти ще измерват безплатно кръвното налягане и ще дават здравни препоръки на желаещите.
Специалистите напомнят, че при симптоми като силно главоболие, замайване, гадене или отпадналост трябва незабавно да се потърси прохладно място, да се приемат течности и при необходимост да се потърси медицинска помощ.

0 Comments