Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви по време на среща със симпатизанти в Кюстендил тази неделя, че политическата му формация подготвя алтернативно правителство, за да гарантира на гражданите право на реален избор. По време на визитата си той критикува остро настоящото управление и коментира финансовата политика на страната след въвеждането на единната европейска валута.
Критики към кабинета и разпределянето на средства
Борисов подчерта, че партията му толерира настоящото правителство от месец и половина, но изрази сериозни резерви към действията му. По думите му, в управлението участват фигури с предишен опит, които се държат неадекватно спрямо ситуациите.
„В сегашното правителство има хора, които са били министри и премиери, а те излизат все едно сега са се родили. Сега те дават с 1 милиард евро повече на същите фирми, които наричат олигарси“, заяви лидерът на ГЕРБ, визирайки публичните разходи.
Липса на подкрепа за консервативни бюджети
В ретроспекция към предишните мандати на партията, бившият премиер припомни, че усилията на ГЕРБ за поддържане на консервативна финансова рамка не са срещали разбиране от страна на президентската институция. Той цитира директно посланията, които са били отправяни тогава: „Фразите бяха: „По-високи пенсии“; „По-високи заплати“; „Повече“.
Въвеждането на еврото и политическото безвремие
Темата за еврозоната, част от която България е от началото на 2026 година, също бе във фокуса на изказването му. Борисов акцентира върху политическите компромиси, които формацията е трябвало да направи, за да гарантира успешното приемане на страната. Той определи опитите за спекулации с инфлацията около смяната на валутата като целенасочени.
„Всички искаха да изкарат, че влизането в еврозоната е повишило цените, умишлено всички извън ГЕРБ имаха интерес да се намираме в безвремие“, категоричен бе Борисов. Той припомни, че още в края на 2025 година е заявил, че приемането на еврото остава най-важният приоритет за него.

0 Comments