0

 

Хеди Ламар не беше просто холивудска звезда или една от най-големите красавици на киното, и не беше само Далила от най-известната филмова версия на библейската история за Самсон. Тя беше и талантлив инженер, изобретател и пионер в безжичните комуникации. Днес устройства, базирани на нейния патент, могат да се открият във всеки дом.

Стив Джобс е основател на Apple, Марк Зукърбърг стои зад Facebook, но без приноса на една холивудска актриса, която измисли технология за разширяване на честотния спектър, използвана за насочване на ракети и торпеда през Втората световна война, нямаше да съществуват съвременните Wi-Fi, Bluetooth и GPS, които са неразделна част от ежедневието ни. Хеди Ламар – дива и гений.

Известна като една от най-красивите жени на своето време, Хеди остава в историята като първата, която се е съблякла на кино. По-малко хора знаят, че тя е и инженер, и изобретател, чиито идеи са в основата на днешния технологичен свят. Да започнем от самото начало…

Ученолюбива от малка

Хедвиг Ева Мария Кислер е родена на 9 ноември 1914 г. във Виена, само няколко месеца след началото на Първата световна война. Тя е единствено дете на аристократи – баща й, евреин от Галиция, е заместник-директор в най-голямата банка на Австро-Унгария, а майка й, Гетруде, е пианистка от Будапеща, също от знатен род.

В нея се преплитат два свята – научният и артистичният – още от ранните й години, но страстта към актьорството надделява. Още като дете е запленена от театъра, на който родителите често я водят, но остава привлечена и от технологичните иновации, които преобразяват света през началото на XX век.

Тя винаги проявява интерес как функционират различни уреди. Въпреки това, след като на 12 печели конкурс за красота, се привързва към фотоапарата и разбира къде наистина е сърцето ѝ. Тази страст става взаимна. Техническите интереси остават на заден план, както по-късно споделя – просто хоби, скрито от публиката.

Докато учи актьорско майсторство във Виена, един ден фалшифицира писмо от майка си и отива в най-голямата филмова компания в Австрия, където започва работа като сценарист. Там, през 1930 г., получава малка роля във филма „Пари на улицата“, а след това е поканена от известния продуцент Макс Райнхард в пиесата „Слабият пол“ в театър „Йозефщат“.

Филмът, който премахна всички бариери

Райнхард е толкова впечатлен от нея, че я взема със себе си в Берлин, заявявайки, че е „най-красивата жена в Европа“.

В началото на 1933 г., когато е на 18, тя играе в скандалната драма „Екстаз“, която променя живота ѝ. Филмът е считан за първия еротичен – не само защото Хеди е първата актриса, която се съблича пред камера, а и заради смелите сцени, в които макар и да се виждат само лицата, се показва актът на любов.

В повечето европейски държави този филм е възприет като изкуство и дори печели награда във Венеция, но в консервативна Германия е забранен, а в САЩ е прожектиран чак седем години по-късно. Така Хеди изчаква, докато стигне до Холивуд – и не съжалява.

„Фабриката на мечтите“ вече има своите предвоенни икони – Марлене Дитрих, Джийн Харлоу, Вивиан Лий, Катрин Хепбърн, Грета Гарбо, Оливия де Хавиланд… Конкуренцията е сериозна, но Хеди си проправя път с участия в „Алжир“, „Петролей“ с Кларк Гейбъл и Спенсър Трейси, „Момичето на Зигфелд“ и други.

Снежанка с ум като на Айнщайн

Най-големият й филмов успех идва през 1949 година с „Самсон и Далила“, режисиран от Сесил ДеМил, който печели два Оскара. Освен това, през 1937 г., тя вдъхновява Уолт Дисни за образа на Снежанка от първия цветен анимационен пълнометражен филм.

Тя е единствената, която може да пресъздаде класическа красота. Аниматорите на Дисни взимат за модел истински хора, а характерните черти на Хеди – високите скули, плътните устни и тъмните бадемови очи, я правят идеална за ролята. Ако Снежанка ви напомня на някого, най-вероятно това е тя.

Любовният живот на Хеди Ламар също би могъл да се превърне във филм – между 1933 и 1965 година тя има шест брака, ражда три деца и създава изобретения, които днес са незаменими. С две думи, тя представя бъдещето.

Първият й брак е през 1933 година с Фридрих Мандл – търговец на оръжие, с 13 години по-възрастен, който е близък с Бенито Мусолини и Адолф Хитлер. Естествено, еврейските й родители не одобряват това и се опитват да я разубедят.

Шест брака, три деца и куп изобретения

Но младата и упорита Хеди намира Мандл очарователен, игнорира изневерите му и строгия контрол, който налага – дори й забранява да продължи актьорската си кариера след „Екстаз“, който не одобрява.

В един момент Хеди осъзнава, че е затворничка в замъка Шварценау. Единственото положително е, че има възможност да присъства на срещи с учени и експерти в областта на военните технологии, постепенно събуждайки интереса си към тях.

Когато вече не издържа, тя решава да избяга – преоблича се като прислужница и заминава първо за Париж, а после за „обетованата земя“.

Две години по-късно се омъжва за продуцента Джийн Марки, после за британския актьор Джон Лаудър, швейцареца Теди Стоуфър, петролния магнат Хаурад Лий и адвоката Луис Бойе. Краят на последния й брак съвпада с края на кариерата й през 1965 г.

С третия си съпруг, Джон Лодър, тя има две деца – Дениз и Антъни, а за сина си Джеймс твърди, че е осиновен.

Тя създава бъдещето дори на снимачната площадка

Въпреки че няма висше образование, това не спира Хеди да създаде няколко изобретения, изпреварили времето си. Между снимките тя работи върху нови идеи в трейлъра си.

По време на Втората световна война се заинтригува от системите за радионасочване на торпеда, които често се отклоняват. Заедно с композитора Джордж Антейл разработва система, която не може да бъде заглушавана. Така създава предаване с разширен спектър чрез скачане на честотата.

Това изобретение е патентовано през 1941 г., но военноморските сили на САЩ го намират за твърде сложно тогава. Въпреки това, две десетилетия по-късно, по време на Кубинската ракетна криза, технологията е приложена за насочване на подводници, блокади и предотвратяване на конфликт.

Нейната „система за тайни комуникации“ е използвана ефективно срещу нацистите. Работата й с разширения спектър полага основите на технологии като GPS, Wi-Fi и Bluetooth – без нейния принос, смартфоните днес биха изглеждали съвсем различно.

Геният на Холивуд

Това е само част от заниманията на най-добре платената актриса по онова време. Хеди се интересува и от аеродинамика, измисля нови светофари, създава флуоресцентни нашийници за домашни любимци, бавно горящи пръчици и аромати за храна. През 2014 г. тя и Антейл са включени посмъртно в Залата на славата на изобретателите.

Въпреки че е признат изобретател, Хеди описва себе си така: „Предполагам, че съм дошла от друга планета. Подобряването на нещата ми идва естествено.“

Една от първите холивудски секссимволи, чиито ум работи с невероятна скорост, умира на 19 януари 2000 г. във Флорида. Съгласно последното й желание, част от праха й е разпръсната във Виенската гора, а урната се пази в Централното градско гробище.

Пет години по-късно, 9 ноември – рожденият ден на Хеди Ламар, е обявен за Ден на изобретателите във всички немскоезични страни. Сред многото признания, можем да отбележим и че през 2014 г. на покрива на Виенския университет е монтиран квантов телескоп, носещ нейното име, а астероид също е кръстен на нея.

Трудно е да се обхване напълно мащабът на приноса на Хеди Ламар – тя е пример как талантът може да променя светове, дори когато остава скрит зад прожекторите.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *