Минималната работна заплата ще достигне около 1200 лева през следващата година, ако бъде запазен механизмът „50 на 50“, каза социалният министър.
През 2025 г. минималната заплата се очаква да бъде приблизително 1200 лева, вместо сегашните 1077, при условие че остане в сила разписаният в Кодекса на труда механизъм – 50% от средната заплата за страната за последните 12 месеца. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, цитиран от БНР.
„Ако се спази това правило 50 на 50, ще бъде малко над 1200 лева или около 1200 лева за следващата година, тъй като за последното тримесечие още няма точни данни, но би била между 1099 и 1212 лева, ако остане, пак казвам, под това точно разпределение“, обясни той.
Гуцанов уточни, че преговорите със синдикати и работодатели продължават, с оглед бъдещото въвеждане на европейската директива за адекватните минимални работни заплати и как това ще повлияе при определяне на минималното възнаграждение в България.
Министърът също така подчерта, че минималната заплата не може да бъде намалена спрямо настоящия ѝ размер.
България продължава да бъде страната с най-ниска минимална заплата сред 22-те държави от ЕС, където има национално определени минимални прагове – те варират от 977 до 2638 евро. Най-високата минимална заплата е в Люксембург (2638 €), а най-ниската – у нас (551 €).
За 2026 г. линията на бедност ще бъде 764 лв., според проект на постановление на Министерския съвет, публикуван на Strategy.bg за обществено обсъждане. В момента тя възлиза на 638 лв.
„Предложената стойност от 764 лв. съответства на линията на бедност от изследването „Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)“, като националната линия на бедност нараства с 19,7% (126 лв.) спрямо размера ѝ от предходната година и разширява обхвата на социалните помощи“, се казва в доклада на социалния министър Борислав Гуцанов.
Може да се очаква, че темата за минималната работна заплата ще остане ключова при бъдещите социални политики и разговори между институциите.
0 Comments