На 76-годишна възраст ни напусна уважаваният и изтъкнат специалист по инфекциозни и детски болести д-р Василка Зарчева.
Д-р Зарчева изигра ключова роля по време на COVID-19 пандемията, когато заедно с д-р Ценка Георгиева – инфекционист, поеха ръководството на COVID-19 отделението в УМБАЛ „Софиямед“ и допринесоха за спасяването на хиляди пациенти.
Остава в спомените ни като истински отдаден лекар и професионалист, който беше вдъхновение и опора за младите лекари. По време на пандемията д-р Зарчева е работила с млади специалисти, за които беше своеобразен “пътеводител” в областта на инфекциозните болести.
„Ръководството и екипът на УМБАЛ „Софиямед“, както и всички лечебни заведения от групата на „БУЛФАРМА“ поднасят своите най-искрени съболезнования на семейството и близките на д-р Зарчева.
България изгуби един истински достоен и отдаден на професията и мисията лекар. Поклон пред паметта й и светъл път!“.
д-р Василка Зарчева
Д-р Зарчева завършва медицина в МИ Пловдив, притежава специалности по инфекциозни и детски болести. Професионалният й път започва като лекар по разпределение в болница в гр. Маджарово. С над 40 години опит като специалист по инфекциозни и детски болести, работи в различни лечебни заведения в София, а през последните години консултира болници от групата на „БУЛФАРМА“ в София, Бургас и Велинград.
В продължение на години оглавява отделението за детски инфекциозни болести в СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров” ЕАД, София.
Била е началник на неонатологичното отделение в УМБАЛ „Света Анна“ и дълго време е работила и в Отделението по детски болести, както и в Отделението по инфекциозни болести на същата болница. През годините е била консултант и в Acibadem City Clinic УМБАЛ „Токуда“.
Между 2019 и 2022 година е част от екипа на COVID-19 отделението в УМБАЛ „Софиямед“. От август 2022 г. до началото на 2025 г. консултира пациенти в ДКЦ „Софиямед“, „Бургасмед“ и „Велимед“.
Д-р Зарчева има редица публикации и участие в конгреси и научни форуми у нас и в чужбина. Сред най-значимите й научни разработки са тези за Хламидия трихоматис при кърмачета, както и за Болестта на Кавазаки. Автор е на монография, в която са описани 120 случая на пациенти с Лаймска болест и са представени особеностите на заболяването в България.
Носител е на редица национални отличия за своя принос в областта на инфекциозните и детски болести.
Поклон пред светлата й памет!
В обобщение, д-р Зарчева ще бъде запомнена с дългогодишния си принос към медицината и отдадеността към пациентите и колегите си. Историята й е пример за професионализъм и човечност.
0 Comments