В рамките на шест месеца трябва да бъде изготвена Пътна карта за оптимизация на пенсионната система в България. С тази задача се ангажират МТСП, Министерството на финансите, НОИ, Комисията за финансов надзор и НАП.
Такова проекторешение е внесено в Народното събрание от депутати от трите управляващи партии, водени от председателя на парламентарната социална комисия Деница Сачева.
В профила си във фейсбук тя сподели, че разумните решения и експертните политики са ключът към адекватни мерки. „Не можем да си позволим да огъваме повече пенсионният модел“.
В мотивите към решението депутатите изтъкват, че през изминалата година са били създадени четири основни документа, отразяващи състоянието на пенсионната система у нас, изготвени от Социалното министерство, Националния осигурителен институт, Икономическия и социален съвет, както и чрез социологическо изследване. Всички те акцентират върху нуждата от финансова устойчивост на системата заради демографските промени и ефекта им върху разходите за пенсии. Постигнато е съгласие по въпроса за повишаване адекватността на пенсиите и осигуряване на достоен стандарт за възрастните хора.
Депутатите обръщат внимание, че според анализите е желателно да се направи преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране. Уточнява се и, че има съвпадения в предложенията на различните институции – като спазване на принципа „принос – права“ и изваждане от бюджета на Държавното обществено осигуряване на разходите, свързани със социално подпомагане.
Предвижда се Пътната карта за реформи в пенсионната система да бъде подготвена в рамките на шест месеца, след което предложенията ще бъдат разгледани в парламентарните комисии по труда и социалната политика, както и тази по бюджет и финанси.
Този ход показва, че се търси балансиран подход към бъдещите промени, като се залага на сътрудничество между институциите и анализ на вече натрупаните данни.
0 Comments