Пътна полиция започна широка акция на територията на цялата страна, като основната цел е повече шофьори с нарушения за превишена скорост да получат електронните си фишове, съобщава „Телеграф“.
Проверките на униформените обхващат не само шофьорите на автомобилите, спрени за контрол, но и всички пътници в тях.
Ако някой от пътуващите в проверявания автомобил също притежава шофьорска книжка и има стари нарушения, за които все още не е получил електронен фиш, той получава „честитка“ на място.
Акцент
Акцията върви паралелно с полицейската операция, която стартира тази седмица във всички страни от Европа. Основният фокус там е използването на предпазни колани, детски обезопасителни системи и каски от мотористите. Причината е, че с подобряването на времето мотористите стават по-активни по българските пътища.
Докато проверките за колани и връчването на фишове са публични, другата важна задача на спецоперацията е да бъдат засечени колкото се може повече нарушители на скоростните ограничения.
Двойно
– „Имаме указания да снимаме максимален брой нарушители за норматив“, разкри катаджия, който поставя камера на натоварен път близо до столицата. Акцията ще се провежда поне до края на този месец.
Патрулите имат задача да спират възможно най-много коли, като е организирано така, че всеки, за когото бъде установен фиш, да може да плати глобата веднага с 30% отстъпка.
Всички патрулни автомобили вече разполагат с ПОС терминали. Ако някой шофьор бъде засечен за същото нарушение два или повече пъти в рамките на 12 месеца, санкцията се удвоява, тъй като се смята за повторно нарушение.
В този случай се взима предвид датата на връчване на фиша, а не денят, в който е извършено самото нарушение.
Тол системата вече разполага с 50 мобилни, 295 стационарни и 100 контролни точки за претегляне в движение, които могат да заснемат и случаи на превишена скорост.
Това обяви директорът на Националното тол управление Георги Темелков по време на брифинг в тяхната сграда, където беше представен и начинът, по който работи електронната система за събиране на пътни такси.
Системата следи продажбите, трафика, задръстванията на граничните пунктове и натоварването на осите на всички моторни превозни средства, а отскоро отчита и превишаването на скоростта, поясни инж. Ясен Йорданов, председател на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“.
Той подчерта, че новите функции са въведени с цел намаляване на травматизма на пътя, тъй като стационарните точки за контрол покриват цялата страна.
– „500 са киоските по бензиностанции за продажба на винетки в цялата страна. Ежеминутно и всеки ден постъпва информация за броя на преминаванията и продажбите, като данните са разделени на категории и класове на дневна база.
Това ни показва как се развиват приходите и продажбите. До този час днес приходите от тол системата са 696 467 200 лева, като очакванията са до края на годината цифрата да нарасне на 800 милиона лева“, съобщи Темелков.
Той добави, че основната цел на НТУ е да повишава приходите от продажби, а не от глоби, но отбеляза: – „Съгласете се, че без контрол няма да има и продажби“.
При нарушение за висока скорост системата предоставя снимков материал с четири снимки.
– „Тестовете показаха, че програмата може да бъде сертифицирана след малки софтуерни промени“, каза още Темелков и обеща: – „Ще ни отнеме време, но сме на път да успеем и с това въведение“.
Очаква се скоро Българският институт по метеорология да сертифицира софтуера за отчитане на скоростта на НТУ.
Доц. Георги Балабанов, който е външен експерт към Националното тол управление, показа в реално време как системата засича нарушения за превишена скорост.
– „Електронното правоприлагане на стоте претеглени в движение контролни точки, които следят претоварването на оста на превозното товарно средство на пътя, съвсем скоро ще бъде пуснато в действие“, каза още Балабанов.
Той демонстрира с камион, който се движи в момента, и системата отчете превишена натовареност – 54 тона.
Министерството на вътрешните работи, агенция „Митници“ и Националната агенция по приходите също получават тези данни от системата, уточни Темелков. Основната функция на системата е контрол върху пътните такси, но допълнителните възможности за контрол на скоростта и натовареността са също важни и се използват, поясни Балабанов.
– „Според признанието на други европейски колеги България разполага с една от най-модерните тол системи, успява да обработи огромен обем от данни, въведени са правоприлагането и верификацията, имаме и кол център за потребителите и вече четвърта поредна година се справяме доста добре според промените и динамиката, които следват нуждите на обществото“, каза Темелков.
Софтуерът на националното тол управление предоставя и информация за зимната поддръжка, както и своевременни данни за задръстванията на митническите гранични пунктове, стана ясно още по време на брифинга, информира БТА.
Можем да обобщим, че технологичният напредък в системата за контрол по пътищата позволява все по-ефективно прилагане на мерките за безопасност и събиране на такси. Това е още една стъпка към по-строг и прозрачен контрол на движението у нас.
0 Comments