
След като бедствено положение беше обявено във Велико Търново и Горна Оряховица, Габрово също въведе извънредна ситуация за част от общината, заради интензивните дъждове. В Ловешко реките излязоха от коритата си и наводниха къщи в Априлци. Положителната новина е, че няма жертви, но прогнозата предвижда нови интензивни валежи през уикенда.
Безсънна нощ във Велико Търново
Във Велико Търново снощи беше обявено бедствено положение след силните дъждове. Наводнени са улици, приземни етажи и автомобили. По предварителни данни са паднали между 70 и 80 литра на кв. метър, а на места има разрушения по настилката.
Около 08:00 ч. нивото на река Янтра достигна своя пик – 7.24 метра. Залети са най-ниските части като ул. „Григорий Цамблак“ и улици в квартал „Асенов“. Организирана е евакуация за нуждаещите се, като е осигурено настаняване в Кризисния център. В акцията участват екипи на полицията, пожарната и НВУ „Васил Левски“. По думите на кмета Даниел Панов във Фейсбук, няма пострадали.
В Килифарево и Дебелец Белица водата вече започва да се оттегля. Леко понижение се отчита и в горното течение на Янтра при Пушево – точно от там идва най-големият воден приток.
През нощта екипи са евакуирали възрастна жена от дома ѝ в квартал „Света гора“ във Велико Търново.
Главен комисар Николай Николов пристигна лично във Велико Търново.
„Най-важното е, че няма пострадали хора и изгубени животи, а застрашените са изведени своевременно с организацията на местната власт и институциите. Един от най-големите авторитети в областта на бедствията и авариите посети Велико Търново и наводнението от Янтра“, заяви комисар Николов.
В съседната Габровска област ситуацията също е сериозна. Община Дряново въведе частично бедствено положение.
Бедствено положение и в Габрово
В Габрово бедственото положение обхваща зони около реките, техните притоци и дерета, както и прилежащите територии. Режимът стартира от 00:00 часа на 23 май и ще продължи до отпадане на необходимостта.
Според информация от Oбщината, валежите вече са нанесли щети по ул. „Черни Лом“ и в кв. „Любово“.
Общинският план за защита при наводнения е активиран, а екипи обхождат и наблюдават най-рисковите места.
В района на ул. „Иван Калпазанов“ и ул. „Капитан Дядо Никола“ реката Янтра е с критично високо ниво. От Oбщината апелират гражданите да се въздържат от приближаване до коритото и да спазват препоръките на институциите.
Системата BG-Alert вече е разпространила предупреждение за засегнатите райони, а от администрацията очакват нови данни за развитието.
Поради продължаващите интензивни валежи и усложнената обстановка, бул. „Хемус“ и бул. „Столетов“ в Габрово бяха временно затворени през нощта на 22 срещу 23 май. Река Янтра излезе от коритото си в кв. „Радичевец“.
По пътя между Царева ливада и Трявна са се активирали свлачища и на много места асфалтът е подкопан. Не пътувайте по този маршрут. Сериозни щети има и на моста до спортната зала в Дряново.
Залети мостове и къщи в Ловешка област
Проливният дъжд през нощта наводни къщи в Априлци, като една жена беше евакуирана и настанена в социален дом, информира областният управител на Ловеч Пламен Христов.
Той уточни, че нивата на реките в района са значително повишени. Най-тежка е ситуацията в община Априлци, където Видима и Острешка са с критични стойности и има риск от преливане. По пътищата край реките са се натрупали наноси и камъни.
Според областния управител, екипи обхождат ниските квартали край двете реки и предупреждават хората за опасността. На място са пожарната и полицията, като има готовност да се включат и допълнителни екипи.
Христов съобщи още, че през нощта е бил залят мост по пътя между селата Орляне и Драгана при разклона за Катунец.
В троянското село Орешак река Черни Осъм излезе от коритото си и заля улица, но къщите не са засегнати.
Обстановката в Ловешка област продължава да бъде усложнена и се следи постоянно от институциите, допълни Пламен Христов.
Всички чествания в Априлци, посветени на 150-годишнината от Новоселското въстание – част от Априлското въстание, са отменени, съобщи кметът на Априлци инж. Тихомир Кукенски. Причината е локалните наводнения, причинени от излезли от коритата си реки след обилните дъждове. Отмяната на тържествата е наложена с оглед безопасността на жителите и гостите на града, допълни кметът.
Президентът Илияна Йотова също трябваше да участва в днешните чествания.
Река Видима до „Черния паметник“ е преляла вследствие на проливния дъжд, но вече се е върнала в коритото си и положението се нормализира.
Критично остава около училището в квартал Ново село, където дере е довлякло дървета и клони, запушило е водосток, вследствие на което водата е преляла пътя и е отнесла част от настилката.
Сериозна беше обстановката и при сливането на река Острешка с реката от махала Маришница. По информация на местни жители, на това място са били наводнени няколко къщи. Една жена е била блокирана в дома си – водата е стигнала до подмишниците ѝ, а тя се е държала за маса, за да не бъде отнесена от течението.
Очакват се нови порои през уикенда
Въпреки че температурите няма да се променят значително, през следващите 48 часа времето ще остане нестабилно. След кратко прекъсване в събота, дъждовете ще обхванат цялата страна с различна сила.
В Северна България ще паднат най-големите количества валежи. В следобедните часове ще се развиват гръмотевични бури с възможност за градушка в Централна и Източна България.
Динамична атмосфера се очаква и в неделя – сутринта облаците ще се разкъсат, но след това отново ще има краткотрайни, често интензивни валежи, придружени от гръмотевици и риск от градушка.
Това развитие напомня колко е важно да следим актуалната информация и да се съобразяваме с препоръките на институциите при подобни условия. Ситуацията остава динамична и изисква внимание.

0 Comments