0

Вносът на животно като черен леопард, какъвто наскоро беше забелязан край Шуменското плато, достига сума от поне 100 000 лева. По информация на в. „Телеграф“ такива екзотични хищници често се озовават в частни колекции на много богати хора, които строят собствени зооукрепления далеч от очите на обществото.

Тези животни се пренасят в България основно упоени, скрити в сандъци и прекарвани през нелегални канали, сходни с маршрутите за наркотрафик. Това обяснява ловецът, бивш дипломат и почетен консул на Намибия Михаил Михайлов, който в дома си пази голяма сбирка от ловни трофеи.

„Има си канали за всичко – както за наркотици, така и за животни“, казва Михайлов, който лично е ловувал леопард в Африка. По думите му, е наблюдавал хищника цели две седмици от дърво, а преживяното определя като едно от най-трудните и опасни изпитания в ловния си опит.

Михайлов подчертава, че установяването на собственика на черния леопард е решаващо за откриването му. „Стопанинът може да разкрие подробности за характера и навиците му. Това ще помогне много. Може дори да му се дадат гаранции, че няма да бъде наказан, защото той сега си трае“, коментира ловецът.

Според него леопардите почти никога не нападат хора, освен ако са наистина гладни. Те са активни предимно нощем, което ги прави трудни за забелязване през деня. Ако все пак се стигне до среща, Михайлов съветва: „Първото нещо, което трябва да направите, е да се обадите на властите и да дадете точните координати.“

В случай че ситуацията стане рискова, не трябва да се бяга или да се криете зад дърво, тъй като това няма да помогне. Вместо това Михайлов препоръчва да застанете изправени, да викате силно и да размахвате ръце, за да отплашите животното.

Тези съвети са ценни, особено когато става дума за толкова опасен и рядък хищник. Подобни случаи изискват едновременно внимание и добра координация между гражданите и властите.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *