Появата на пепелянка край реката в зоната за отдих „Тепавицата“ разтревожи жителите на Асеновград.
Отровната змия била забелязана от хора, разхождащи се в тази част на района.
„Срещнахме един горски обитател към реката – на Тепавицата. Някой знае ли какъв вид е – по шарката прилича на пепелянка.“, споделя жената, която я е срещнала.
Местни коментираха, че действително става дума за пепелянка.
Ако не я настъпите, няма да ви нападне.
И да ви ухапе, няма да пусне най-вероятно много от отровата си, тъй като виждам, че е на години, а те преценят колко да пуснат от отровата си, опасно е при бебетата пепелянчета. Не нападат, ако не ги закачате. Внимавайте къде стъпвате!“, предупреждава друга жена.
Главата ѝ е триъгълна, с малки и неравномерно разположени люспи.
На върха на предносните щитчета се забелязва характерно „рогче“, благодарение на което може лесно да се разпознае.
Окраската варира от бежова до светлокафява („пепелява“ – откъдето идва и името ѝ), а по гърба преминава тъмна зигзаговидна ивица. Езикът обикновено е черен, а ирисът – със златист или медночервеникав нюанс. При мъжките често се вижда специфично петно или V-образна следа в задната част на главата, която се свързва с гърбовата ивица. Женските са в подобни тонове, но с по-слабо изразени шарки и обикновено без V-образен белег.
Пепелянката е най-активна през деня, а в по-топли периоди и в низините – и през нощта. Храни се основно с дребни бозайници и птици, докато по-младите предпочитат гущери. Понякога в менюто ѝ попадат и други змии, дори пепелянки. През зимата спи между 2 и 6 месеца.
Като цяло, пепелянката се държи летаргично и рядко проявява агресия – обикновено хапе само при сериозно дразнене, посочва „Глас Нюз“.
Заключение: Вижда се, че пепелянките не са необичайни гости в тези райони, но с малко внимание и предпазливост рискът от инциденти е минимален.
0 Comments