Европейската комисия обяви, че 4 юни е датата, на която ще бъде публикуван извънредният конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Докладът ще излезе в рамките на пролетния цикъл на Европейския семестър. Новината беше потвърдена от говорител на Комисията.
По-рано днес Евростат информира, че България продължава да изпълнява изискването за ценова стабилност за еврозоната и през март.
За третия месец на годината средногодишната инфация у нас достигна 2,7%, като данните са изчислени по хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) за периода април 2024 – март 2025 г. спрямо април 2023 – март 2024 г.
В рамките на еврозоната референтната стойност се определя, като се вземе средната инфлация на трите страни с най-добър резултат и се добавят 1,5 процентни пункта, като за този период тя също е 2,7% според хармонизираните индекси.
Ирландия (1,2%), Финландия (1,2%) и Италия (1,3%) са трите държави, които формират тази референтна стойност.
Миналия месец България за първи път напълно покри критерия, след като референтната стойност бе 2,7%, а средногодишната хармонизирана инфлация в страната достигна 2,6%.
През януари, според данните, публикувани през февруари, България изоставаше с 0,7% от постигането на критерия. Впоследствие финансовият министър Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка изпратиха писмо до Европейската комисия и Европейската централна банка с молба за изготвяне на извънредни конвергентни доклади за присъединяване към еврозоната на 25 февруари 2025 г.
Наскоро Българската банка за развитие представи допълнителни разяснения относно еврозоната.
„Сега е моментът България да вземе своето достойно място в еврозоната“. Това каза финансовият министър Теменужка Петкова в „Интервюто в Новините на NOVA“.
Според нея, страната ни никога не е била толкова близо до членство в еврозоната, колкото е в момента.
„Ние покриваме всички числови критерии, свързани с членството ни. В момента е в ход процедура по съгласуване на данните с Европейската комисия. Очакваме съвсем скоро – на 22 април, независимата оценка на Евростат по отношение на дефицита на начислена основа за 2024 година. На касова основа, още на 31 декември 2024 г., стана ясно, че бюджетът е с дефицит 3%“, допълни Петкова.
Темата с еврозоната остава във фокуса и през следващите месеци, тъй като България е по-близо от всякога до изпълнение на ключовите изисквания.
0 Comments