Демографската криза е основният ми стимул да се включа в политиката
Една от главните цели е минималната пенсия да достигне прага на бедността до края на мандата, а ако е възможно – и да го надвиши
Категорично опровергавам твърденията, че съм продал фирма със задължения – това е фалшива новина
След като тази седмица разбуни духовете и в парламента, и в социалните мрежи с някои свои изказвания, Владимир Николов – дългогодишен капитан на националния отбор по волейбол и сегашен депутат от “Прогресивна България” – се съгласи да даде интервю за “24 часа” по теми като майчинството, заплатите, публичните гафове и приликите и разликите между спорта и политиката.
– Г-н Николов, думите ви за майчинството пред bTV предизвикаха доста разгорещени реакции. Къде смятате, че сгрешихте?
– Грешката си беше изцяло моя, заради начина, по който започнах да обяснявам идеята. Трябваше от самото начало да заявя: “Искам жените да получават повече пари през втората година от майчинството”. Вместо това започнах с проблема, за да стигна после до решението. Впоследствие част от обяснението за проблема беше изрязано и представено като решение. Много хора, които дори не са гледали цялото интервю, а само откъси в социалните мрежи, започнаха да се възмущават.
Всъщност казах следното – целта ни е да спре дискриминацията към младите жени, които искат да работят. Сега такава дискриминация съществува. Много работодатели не наемат жени в детеродна възраст. В България имаме най-дългото майчинство в Европа и искаме да подкрепим майките, които желаят и имат възможност да работят през втората година. Например, ако вместо 50% получават 70, 75% или дори повече от майчинството си, това ще е стимул. Така ще могат да постигнат по-добри доходи, ако решат да се върнат на работа по-рано.
Има и икономически ползи от това. Първо, не се налага да вкарваш работна сила от чужбина, а по-голям процент български жени остават на пазара на труда, докато градят семейства и кариера. Само тези, които имат желание. Никой не може да бъде принуден да работи, ако не иска.
Още нещо казах в интервюто, но то също беше отрязано – че тази тема ще се обсъжда, едва когато има достатъчно ясли в България. Това е сериозен проблем, за чието решаване не съм сигурен дали ще има достатъчно време в рамките на 3-4 години.
Сега сумата за майчинство през втората година е около 399 евро. Ако се даде възможност жената да получава поне 300 евро от тях, а ако работи на 1000 евро заплата – това носи по-голямо удовлетворение и смисъл да се върне по-рано. Ако заплатата е по-висока, и данъците и осигуровките стават около 300 евро – така има и икономическа логика, а майките получават по-големи възможности. Така майката сама си изработва по-добро обезщетение, което се прибавя към заплатата, като едновременно има възможност за развитие.
Пак се връщам към грешката – обясних първо проблема, а после решението, а е трябвало да започна с него: повече средства и възможности за майките във втората година. Така срокът за майчинството може да се съкрати, но само ако майката пожелае. Нашата задача е да подсигурим най-добрите възможни условия. Първото е повече пари. Второто – повече ясли. И въпреки че това е трудна задача и изисква дългосрочни усилия, по време на мандата си ще работим твърдо за разкриване на нови ясли.
– Това обяснение звучи логично, особено от човек с четири деца…
– Хора, демографската криза е основен мой приоритет – затова съм в политиката! Това е една от водещите причини да се включа и да се опитам да въведа смислени мерки.
Спортът винаги е бил най-важното за мен – това е моят свят, затова и не е изненада за никого. Но искам и децата ни да не напускат България, а тези, които са заминали, да имат стимул да се върнат. Да се раждат повече деца. В процентно отношение не стоим зле спрямо други страни в Европа, но сме далеч от желаното. Средният брой деца на жена у нас е около 1,72 – сравнително високо в Европа, но все още недостатъчно за естествено заместване на поколенията, което е около 2,1–2,2. Трябва много работа по този въпрос.
– Демографският въпрос ли беше основният фактор да замените спорта с политиката?
– Точно така – във всеки смисъл. Демографският проблем не е само въпрос на връщане на хората в страната. Решението е да насърчим заселване не само в София и Пловдив, а и в обезлюдяващите райони. Давам пример: във Видин даваха помощи за отглеждане на овошки, но пълната помощ получаваш, ако 5 години живееш на място. Такива мерки са добър пример за борба с обезлюдяването.
Подобни идеи могат да имат ефект, стига да се борим за тях.
– Ако трябва да добавите още един основен приоритет за мандата си, кой ще е той?
– Още една важна задача е до края на мандата минималната пенсия да се изравни с прага на бедността – сега той е около 390 евро, а минималната пенсия от 1 юли ще е около 347 евро. Какъвто и да е прагът, трябва да се стремим минималната пенсия да го достигне или надмине. Грижата за родителите ни е също толкова важна, колкото и тази за децата.
Това са националните приоритети. Имам и лични ангажименти към Пловдив, откъдето съм избран за депутат – формулирах трите основни приоритета пред пловдивчани така: околовръстно, чиста вода и летище. В момента летището е почти неизползваемо, а целта ни е то да стане транспортен хъб – както за пътнически, така и за търговски полети. Пловдив има шанс да се превърне в логистичен център за въздушен транспорт в региона, като част от ЕС.
Друго, което е сред приоритетите, е отварянето на Витоша за хората. Вече 12 години няма план за Витоша, а лифтът не работи. Всяка събота и неделя планината се пълни с коли – дизелови, бензинови – които замърсяват. Най-екологичният транспорт – лифтът, не се използва. В кабинката не замърсяваш, движиш се на ток – тихо и удобно. В момента обаче това не функционира.
В София, при хотел “Арена ди Сердика”, имаме един от най-големите колизеуми извън Италия, но над 90% е под земята. Искам да направим всичко възможно да се разкопае и да стане атракция за българи и чужденци.
Разбира се, развитието на спорта винаги ще бъде водещо за мен. Това е моята основна мотивация и в политиката, макар че за спорта не говоря много, защото е ясно.
– Може би именно заради очакванията към вас трябва да говорите повече за спорт. Какво конкретно ще направите?
– Искаме да въведем трети час по физическо във всяко училище седмично. Също така клубовете по различни спортове да могат да влизат в училищата – но с план и стратегия, а не да зависи от това дали директорът ще го разреши. Където има смесени смени това е трудно, но при едносменен режим често директорите забраняват допълнителното използване на спортната база. Идеята е този трети час по физическо всяка седмица да е посветен на различен спорт – например първата седмица футбол, втората – гимнастика, после щанги, джудо, волейбол, баскетбол, лека атлетика и т.н. Така клуб по съответния спорт, представен в града, влиза в училището и води часа заедно с учителя, като треньорът е водещ, защото учителите няма как да са специалисти по всички спортове. Така повече деца ще опознаят различни спортове и ще открият какво им харесва, а ще се види и кой за какъв спорт има качества.
Отделно имам намерение да подкрепям изграждането на спортна инфраструктура в страната – например в Пловдив – втори гребен канал; в Стара Загора – спортна зала с възможности за борба, волейбол, баскетбол; в Сливен – зала за бокс; във Варна – закрит басейн, защото сега има само открити. И още много такива конкретни идеи, върху които ще работя.
– Наскоро завършихте магистратура по “Финанси”. Това ли беше мотивът – бъдещето ви в политиката?
– Не, не. Направих го, защото искам да се развивам. В спорта с 38 години опит мога да кажа, че съм завършил няколко магистратури, но сега просто искам да уча и други неща. Завършването на финанси не ме прави финансист, но ми разширява общата култура.
– Къде завършихте?
– Завърших семестриално магистратура по финанси в Нов български университет, но не съм защитил дипломната работа заради изборите. Планирам да го направя през лятната ваканция на Народното събрание.
– Кое е нещото в политиката, което вече знаете, че не харесвате като участник?
– Това е проблем на обществото, но се вижда ясно в политиката – разпространението на фалшиви новини с политически цели. Вместо времето да се използва полезно за работа в полза на хората, често се създават фалшиви новини, които се използват от политически опоненти и се налага по-често да се обясняваш за измислици, вместо всички депутати да работят заедно по важните теми.
– Има ли фалшива новина за вас, откакто сте в парламента?
– Аз не одобрявам това вкарване в обяснителен режим за несъществуващи неща. Но да, има такава. Появи се фалшива новина: “Владо Николов продал фирма със задължения”. Това започва да се приема като факт. А истината е лесно проверима. В България, когато се продава имот или дял от фирма, се издава удостоверение по чл. 87 от ДОПК, че “лицето няма данъчни задължения”. Аз представих такъв документ. Няма нотариус, който да рискува кариерата си заради нотариална такса, ако липсва задължителното удостоверение. Но въпреки че имам този документ, доказващ липсата на задължения, трябва да се обяснявам за фалшива новина.
Знам, че за някои това е част от играта, но аз винаги съм държал на реалните действия – и в спорта, и сега в политиката.
Извод: Темите за демографията, социалната политика и спорта остават водещи в дневния ред на Владимир Николов, а личният му опит и приоритети ясно се отразяват в подхода му към работата като депутат. Вероятно ще следим още инициативи, свързани с тези сфери през мандата му.
0 Comments