Олег Невзоров, ръководителят на групировката КУБ, която изгради незаконния квартал във Варна чрез изсичане на гората в местността Баба Алино, се включи задочно. Само няколко часа след като Бойко Рашков обяви, че Невзоров е напуснал България, украинецът изпрати изявление към медиите. В него той не разкри местонахождението си, нито даде отговор на основния въпрос – кой е позволил изграждането на 104 сгради без съответните разрешителни.
С Варна е свързано моето бъдеще и искам да продължа да допринасям за нейното развитие. Дори съм привлякъл още чуждестранни инвеститори в града, защото вярвам в потенциала му, заяви украинецът.
Той допълва, че през последната година, заедно с партньорите си и компанията, са били подложени на силен политически и институционален натиск. Според него, в публичното пространство са се разпространявали манипулативни и неверни твърдения относно законността на един от техните български проекти. „След идването ни в страната, започнахме да работим това, което правим последните 20 години – строителство и инвестиции“, посочва той в позицията си.
В изявлението си той споделя детайли за себе си и дейността си у нас.
Образован човек с три висши образования съм. Никога не съм бил осъждан, имам чисто съдебно минало и не съм реабилитиран. Не ми е известно да има образувани дела или досъдебни производства срещу мен, посочва предприемачът.
По негови думи, не е ползвал социални облекчения по Закона за бежанците – не е имал преференции при настаняване, лечение или достъп до пазара на труда.
Не съм ощетявал фиска. Напротив – като управител на търговски дружества в България, аз съм работодател на огромно количество български и украински служители и техните семейства, на които предоставям заетост и заплащам дължимите данъци от дейността на дружествата ни, уверява той.
В позицията се отбелязва, че бизнесът не е единственото важно за него.
„Активно подпомагам социални и благотворителни инициативи в България. В тях участват граждани на Украйна, България и местни НПО. Занимавам се с подпомагане на инициативи за деца, образователни и културни проекти, както и с множество инициативи в обществена полза за Варна.“
Благодаря на всички, които ме подкрепят и приемат като част от тази общност.
В този случай, позицията на Невзоров е ясно изложена, но основните въпроси около законността на строителството остават без отговор. Очевидно той иска да защити своето име и дейност, но съмненията около проекта във Варна продължават.

0 Comments