„Всичко потъна, всичко“: Щетите са сериозни, но в Севлиево няма пострадали
В пет общини и една област е въведено бедствено положение. Най-критична е ситуацията в област Габрово, както и в общините Габрово, Дряново, Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец. Пострадали хора няма. С цел безопасност и докато пътищата са проходими, 24 души са били евакуирани – 6 от Велико Търново, 16 от Габрово и двама от Ловеч.
Снимка: bTV
Това потвърди пред bTV главен комисар Александър Джартов от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“
В Севлиево са евакуирани повече от 20 души. Областната администрация обяви бедствено положение още по-рано днес. От Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ съобщават, че нивата на всички реки вече започват да се понижават.
Снимка: bTV
Водата пристига още преди да съмне, превръщайки улиците на Севлиево в реки. След нея остават разрушени домове и кални улици.
„Всичко потъна, всичко“, казва жена от засегнатите райони.
„Сега за първи път има най-много вода. Аз съм на 70 години, такова нещо не помня“, казва местен жител.
Ерол е завършил ремонта на къщата си едва преди няколко дни. „Водата, понеже бяхме навън, си личи докъде е била. Сега започваме да се оправяме лека-полека. Поне имам застраховка на къщата“, казва Ерол.
В дома на Красимир наводнението унищожава по-голямата част от покъщнината.
„Над коляното беше водата, а сега хвърляме всичко. Цял живот са работили майка ми и баща ми, са градили, и сега наново“, казва Красимир Калев.
По някои улици в Севлиево водата вече се е оттекла, но по фасадите на къщите все още личат следите от високото й ниво.
Жителите на града смятат, че причина за бедствието е язовирът.
„Язовирите трябва да ги поддържат. Ако беше на 70%, нямаше да дойде дотук“, казва Пенчо.
„Това, което наблюдаваме с особено внимание, е изпускането на язовир „Александър Стамболийски“. Той се изпуска от една страна от ВЕЦ-а, който е разположен там, с 25 кубика, и 50 кубика преливат през преливника. Това е всъщност водата, която влезе в язовира от река Росица, т.е. до Севлиево, която ни създаде много проблеми“, каза главен комисар Александър Джартов от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
В най-силно пострадалите зони работят доброволци, пожарникари и тежка техника – почистват, отпушват шахти и изпомпват вода.
„От 4 часа започна повишаването на Росица и излезе вода, която засегна около 40-50 къщи. Наложи се евакуация на хора, които не могат да се справят“, казва д-р Иван Иванов, кмет на Севлиево.
В подобни ситуации бързата реакция и координация между институциите и жителите правят разликата. Остава да се надяваме, че щетите ще бъдат възстановени възможно най-скоро.

0 Comments