0

Учени от Университета в Монреал установиха, че хората, които са прекарали лека форма на коронавирус, удвояват нивата на антителата си след ваксинация.

Резултатите от проучването, публикувани в списание Scientific Reports, показват, че много възрастни хора, които са били заразени с COVID-19 в началото на пандемията, все още запазват имунитет, който предпазва добре дори от щама „Делта“.

 

Тъй като повечето от проучванията са посветени на оценка на нивото на антителата при ваксинирани и възстановени от COVID-19 в умерени и тежки форми, канадските експерти са се фокусирали върху сравняването на имунната защита в три групи: тези, които са се възстановили след лека или асимптоматична форма на инфекция; ваксинирани и възстановили се след лека форма на коронавирус – и след това ваксинирани.

 

Отбелязва се, че проучването е започнало през 2020 г. В университетската болница Лавал учените изследваха 32-ма възрастни канадци, които са били диагностицирани с лека форма на коронавирус преди две до три седмици. След това, в течение на една година, лекари са наблюдавали промените в нивото на антителата с появата на нови щамове на коронавируса. През този период някои от пациентите са били ваксинирани.

Данните са сравнени с контролна група от пациенти, които не са с COVID-19.

 

Резултатите показват, че ваксинираните с Pfizer/BioNTech или AstraZeneca имат значително по-високи нива на антитела от тези, които са преболедували коронавирус, а сред възстановените антителата се запазват по-дълго при възрастните хора.

„Всеки, който е бил заразен, е развил антитела, но по-възрастните хора имаха повече антитела, отколкото тези под 50 години.

 

16 седмици след диагнозата антитела все още присъстваха в кръвния им поток“, обяснява един от ръководителите на изследването, професорът по химия Жан-Франсоа Масон.

В един случай мъж, който е имал инфекция, не е развил антитела срещу „Делта“- варианта на коронавируса, но след ваксинация такива са се появили.

 

Източник: plovdiv24


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *