Проф. д-р Радка Аргирова е доктор на медицинските науки и вирусолог в болница „Аджибадем Ситиклиник-Токуда“, председател е на Българското дружество по медицинска вирусология. Има дългогодишен научен и практически стаж като вирусолог. През 1973 г. завършва Института по вирусология „Ивановски“ в Москва, където придобива научна степен кандидат на медицинските науки (к.м.н.). През 1987 г. получава научна степен доцент по вирусология от Института по обща и сравнителна патология на БАН. От 1994 г. е доктор на медицинските науки, а от 1997 г. – професор по вирусология.
Ето каква прогноза направи пред „Ретро“ проф. Аргирова за ситуацията с коронавируса у нас.
– В интервю за агенция ПИК преди два месеца смело казахте, проф. Аргирова, че пандемията ще затихне до края на май. Не ви повярваха, но вие познахте!
– (Смее се…) Аз много добре си давам сметка за колко време и какво се случва. И това не е без основание. Съвсем в началото на пандемията, тогава още беше епидемия, наблюдавах как се развиват нещата с вируса. Отначало нямаше никакви мутации, след това бързо започнаха публикации за различни мутации на вируса и така постепенно неговата вирулентност или патогенност, тоест силата му на заразяване, започна да намалява. И за около два месеца и половина се развиха толкова много мутации, които показаха, че вирусът Ковид-19 става все по-малко реактивен. Като анализирах личните си наблюдения, взех под внимание струпването на хора по Цветница и Великден, прецених, че от средата на май новозаразените ще стават все по-малко.
– Колко години от живота си, проф. Аргирова, посветихте на битката със смъртоносните вируси?
– От 1973 г. се занимавам само с тях.
– Преди 25 години вие бяхте първата, която донесе от Германия щам на вируса на СПИН. Със самолет, разбира се.
– Да, „подари“ ми го един немски професор. Беше наистина изненада за България.
– Сега изненада ли ви с нещо Ковид-19?
– Право да ви кажа, не! Защото коронавирусите са стари колкото света, не сме ги открили сега. Подобен силен патогенно вирус имаше през 1972-1973, 1978 и 1979 г. и беше предсказано, че трябва да очакваме и трети, и то доста по-инфекциозен. Това се случи.
– Значи вие, специалистите, сте знаели, че се задава Ковид-19?
– Ами да, бяхме предупредени. Но не знаехме характеристиките му. Знаехме, че предстои епидемия с много инфекциозен вирус. Никой обаче не е предвиждал такава страшна пандемия.
– Честно, наистина ли намаляват случаите на новозаразени у нас, или това се дължи на факта, че още малцина са тествани?
– Не, не, не, не е така… Наистина намаляват! Има няколко признака, по които съдим, че нещата отиват на добре. Първо, намалява наистина броят на заразените, при това специално проверявам дали няма закрити лаборатории и заради това да се намалява броят на изследваните. Засега няма такова нещо. Второ, повишава се броят на лицата, които са оздравели. Трето, намаляват смъртните случаи. Поначало те са по-малко у нас, слава Богу. На фона на тях има много леко протичащи случаи, които се лекуват вкъщи. В сравнение с първите дни на пандемията ситуацията е много обнадеждаваща. Това показва, че вирусът наистина губи от силата си.
– Може ли да се каже, че Ковид-19 се умори?
– Разбира се! Поумори се! Този конски бяг по милиони хора го омаломощи.
– Но вижте Китай! След Ухан взрив порази и друг район, милиони хора са под карантина…
– Четох за това, но не съм сигурна до каква степен вирусът е абсолютно същият. Нито пък мога да кажа какви са били връзките на този нов район с Ухан.
– Ваши колеги прогнозират, че през септември ни очаква нов взрив на корона, по-жесток и по-смъртоносен от сегашния.
– Не мисля така! Никаква нова вълна няма да има, никаква жестока пандемия също. И няма да умират хора. Съвсем отговорно го казвам. Може би ще останат малки локални огнища, които от време на време ще ни напомнят за Ковид-19. Това обаче няма да бъде същата пандемия и няма да се налага да се вземат същите мерки, каквито досега. Нито пък да се налага всеобща двумесечна карантина, която преживяхме.
– Според вас как оцеляхме, как прескочихме трагедиите в Италия и Испания? Това има ли връзка с имунизацията ни срещу БЦЖ?
– Това не мога да кажа, защото нямам научно обяснение за връзката с БЦЖ ваксината. Според мен много рано се взеха сериозни мерки срещу заразата и това помогна. Основното обаче, което ни предпази, е, че хората разбраха, че има такъв опасен вирус.
– Докога ще носим маски?
– Отсега полека-лека ще започнем да ги сваляме и ще тръгнем да пътуваме.
– Проф. Аргирова, какво от вашите сериозни наблюдения върху убиеца Ковид-19 запазихте за себе си? Просто все още не го споделихте с никого?
– Това, че редица хора, когато оздравеят и ги изпишат от болницата, се оказва, че имат някакви остатъчни явления. Никога не съм казвала за това мое наблюдение. Обаче в тези хора остават следи в белия дроб. Затова чрез вестник „Ретро“ се обръщам към всички оздравели, които се чувстват добре: След един-два месеца отидете при лекувалите ви пулмолози (специалисти по белодробни болести) да ви направят още един контролен преглед за остатъчни явления.
– Вашият колега доц. Мангъров си спечели ненавистта на стотици хиляди възрастни българи с призива да се заразяват взаимно и едва ли не да умират…
– Уважавам доц. Мангъров, с него работим много добре. С това свое пресилено изказване той искаше да каже, че колкото по-рано получим имунитет срещу вируса, толкова по-бързо ще приключи пандемията. Не добре обаче го възприеха хората, вярно е. Но в края на краищата ние действително се борим за имунитет.
– Дипломатичен отговор, проф. Аргирова. Но видяхте какво стана в Швеция, Англия, Франция с така наречения „мангъров“ имунитет.
– Да, типично подценяване на обстановката. Спомням си, че когато за първи път съобщили на Борис Джонсън за вируса, той казал: Не ме занимавайте с такива работи…
– Идва лято, хората са уморени от карантината, но и наплашени. Мнозина питат дори може ли да се заразим примерно от водата в басейна?
– Не! Защото вирусът, за да живее и да се развива, му трябват живи клетки. Затова живее в човека и в неговите дихателни органи. Използва техните клетки. А във водата какво да използва? Нищо…
– Какво ще пожелаете на читателите на „Ретро“, сред които има и възрастни хора, така наречените от ваш колега „сухи съчки“?
– (Смее се…). Преди всичко здраве. Но нека да им пожелая и нещо, което досега не съм го правила. Недейте да се депресирате! При мен идват много хора за преглед и за консултация. Забелязвам една всеобща депресия, потиснатост, неувереност и отчаяние. Не бива така! Я малко по-оптимистично! Нещата са добре в България по отношение на Ковид-19. Лъч светлина в тунела има, по-скоро вижда се краят на пандемията. Спокойно, хора. Ще живеем!
Източник: pik
0 Comments