0

Убийството на Сияна бе публична екзекуция – както от страна на държавата, така и от страна на един пътен рецидивист. След нейната трагична смърт нищо не беше предприето. Докато темата беше актуална в медиите, в рамките на десет дни нямаше жертви по пътищата. Мога да остана вкъщи, да страдам в тишина. Но колко деца още ще споделят съдбата на Сиана – буквално размазани в ковчези? Аз не видях детето си за последно. Поел съм по този път и ще продължа до края. Ако някой реши да ме спре – купил съм си гроб до дъщеря си, само куршум може да ме спре. Това заяви Николай Попов – бащата на Сиана, която загина в тежка катастрофа, в интервю за NovaNews.bg

– „Знаете ли как влизам в стаята ѝ, как гледам вещите ѝ. И това не е едно дете в България, всяко дете може да бъде като моето. Това искам да спре – това безумие, тези убийства”, сподели той.

– „Дядото на Сиана е инвалид, неадекватен, не знае къде се намира”, добави още Николай Попов.

Попов разкри, че близки го съветват да не се изправя срещу институциите, за да го предпазят, но той е решен да не се отказва.

Бащата се запита защо случаят не се разглежда като умишлено престъпление от страна на шофьора, щом е управлявал автомобила с висока скорост по този път.

Попов отбеляза, че когато се случат катастрофи, „ние, в нашата държава, винаги започваме да правим законодателствата според събитията на деня”. Той смята, че стъпките на Министерството на правосъдието са в правилната посока.

Емил Панчев, председателят на Съюза на българските автомобилисти, коментира, че на пътя, на който загина Сиана, има „поне четири вида асфалт с различно качество и различно сцепление и износеност”. Той изрази мнение, че „това е убийство, което в България се извършва ежедневно”.

Бащата настоява главният прокурор да обърне внимание и на институциите, които носят отговорност за случая.

Той подчерта, че иска оставката на Десислава Паунова, директор на Дирекция „Пътна безопасност и планиране на дейностите по РПМ“, аргументирайки се с думите, че „тя е пряко отговорна за това, което се случва”.

– „По нейно време 46 души изгоряха в македонския автобус. Оттогава се смениха няколко шефове на АПИ, но тя си стои, даже е повишена”, каза още той.

Панчев посочи, че има засилени действия по отношение на пътната безопасност, като изрази надежда това да продължи. Той предупреди обаче, че ако плановете и стратегиите се изпълняват само формално, няма да има реална промяна.

По негови думи, 70% от първите кандидати на изпита за шофьорска книжка успяват да го издържат, но според него това не е показателно.

Панчев коментира, че са нужни още редица промени за подобряване на пътната безопасност.

Този случай ясно показва колко много нерешени проблеми стоят пред пътната безопасност в България. Темата остава болезнено актуална и изисква конкретни действия, а не само думи.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *