Глог и дренки
В познатата приказка на Ран Босилек „Отишла баба за дренки“ старицата едва ли не рискува да я изяде мечка, но не се отказва да си набере от червените дарове на есента. И това не е случайно. Дренките са изключително полезни. Според народните вярвания това е най-слънчевият плод, който вирее у нас. И е точно така.
Причината – дрянът цъфти за Бъдни вечер, когато късаме клонки с пъпки за баницата, а зрее в късната есен. Това означава, че плодовете събират слънце поне 8 месеца.
Дренките са богати на калий, желязо, витамин C. Действието им при диария е незаменимо, но са полезни и при висока температура и проблеми с венците.
Глогинките, както се наричат малките червени плодчета на глога, също са много полезни и точно сега е времето да се наберат. Всъщност познатата комбинация за успокояване на нервите от мента, глог и валериан няма да е толкова успешна без вълшебното успокояващо действие на червените плодчета.
Те помагат при сърдечносъдови проблеми, намаляват риска от аритмия, подобряват работата на сърцето, лекуват сърцебиене и стабилизират кръвното налягане./dete.bg
И още:
Още от древни времена дрянът е използван при стомашни заболявания
Дрянът е разклонен храст или невисоко дърво. Плодовете му имат тръпчив вкус, а презрелите – кисело-сладък, както и специфичен аромат.
Дренките са богати на захари, от които преобладават фруктозата и глюкозата, докато захарозата е представена по-слабо.
Високо е съдържанието на органични киселини – предимно ябълковата и по-малко лимонената, също така янтърна и дъбилна. Значително е количеството на пектинови вещества и минерални соли.
От витаминния състав най-високи са стойностите на вит. С, които се увеличава с узряването на плодовете. Плодът съдържа и глюкозида корнин.
Лечебни качества на дряна
1. Още от древни времена дрянът е използван при стомашни заболявания. Лечебният му ефект при тях се усилва, когато се прилага в комбинация с диви круши.
2. Има бактерицидно действие върху причинителите на тиф и дизентерия.
3. Чрез диуретичния си ефект повлиява благоприятно при бъбречни страдания – пясък и камъни в бъбреците.
4. Има кръвоспиращ и температуропонижаващ ефект.
5. Препоръчва се при нарушена обмяна на веществата, подагра, кожни заболявания, а също и като кръвотворно и жлъчегонно средство.
6. Подобно на повечето плодове, дренките повишават апетита и са много полезни за възстановяване на организма след тежко заболяване, както и при болни от туберкулоза.
7. Поради наличието на желязо в тях са подходящи за лечение на желязодефицитна анемия.
8. При катари и фебрилни състояния се употребява отвара от плода или цвета, както и натуралният сок.
9. Външно се прилага успешно като компрес срещу мигрена, а отвара от кора, смесена с ечемично брашно – при фурункулоза и акне.
10. С охладена отвара от млади клонки успешно се лекува възпаление на венците, като се жабури устната кухина 2 – 3 пъти дневно няколко дни поред.
11. В народната медицина дрянът се смята като едва ли не най-доброто средство при простуди.
12. Плодът се използва за зарастване на дълбоки рани, а изцеден от тях сок, смесен с вино, се приема вътрешно или се прилага външно като превръзка при ухапвания.
13. Дренките са уникални при лечение на шум в ушите, подагра, често уриниране, малария, треска.
14. В плодовете се съдържа много калий, който е полезен при болести на сърцето.
Начин на приложение
Рецепта 1 (при стомашно разстройство): 1 с.л. дренки се заливат с чаша гореща вода. Оставя се да престои половин час и се прецежда. Получената настойка се пие през целия ден.
Рецепта 2 (при хемороиди): 2 с.л. плодове без костилките се заливат с 500 мл вода. Варят се 2 часа на слаб огън, после се прецеждат. Приема се по половин чаша 3 пъти на ден в продължение на 3 седмици.
Рецепта 3 (като диуретично средство и за отделяне на жлъчен сок): Шепа клончета с листата се заливат с гореща вода, оставят се за 45 мин. в закрит съд и се прецеждат. Пие се от настойката 1/3 чаша 3 – 4 пъти дневно.
Рецепта 4 (при язва на стомаха и дванадесетопръстника): 1 с.л. лъжица дренки се заливат с чаша гореща вода. Престояват два часа и се прецеждат. Прие се по 1/4 чаша 3 пъти на ден преди ядене.
Рецепта 5 (при ревматизъм и полиартрит): 1 ч.л. корени от дрянов храст се заливат с 1 чаша вода. Врат 15 мин., после се оставят да престоят 2 часа, след което се прецеждат. Приемат се по 2 с.л. три пъти на ден.
Рецепта 6 (при диабет): Трябва да се пие сок от пресни дренки, като се започне с 50-70 мл, постепенно се увеличава приемът до 1 чаша дневно (половин час преди ядене).
Противопоказания
Пресният сок от дренки е противопоказен при повишена киселинност на стомашния сок.
Дренките имат запичащо действие.
Глог – всичко, което не знаем за билката на Бог
Топ 10 ползи от билката глог. Сърдечно съдови заболявания: Високо кръвно. Атеросклероза. Аритмия. Гръдна жаба. Исхемична болест на сърцето. Стенокардия. Сърдечна невроза. При холестерол. При безсъние. При главоболие. За щитовидна жлеза: При хипертиреодизъм (Базедова болест). За простата. При световъртеж. За отслабване. При целулит. Болезнена менструация. При склероза. При диабет. При ревматизъм.
Топ 10 ползи от билката глог.
Билката глог (Crataegus) крие невероятна лечебна мощ. Единствено, този който не се е докоснал до нея, не предполага за ползите върху здравето ни от приема на това лечебно растение.
Според преданията, Христовият венец е бил изплетен от глогови клонки. Счита се, че това е растението, докоснато от Бог и именно заради това притежава огромна лечебна мощ.
Напълно заслужено лидерското място в Топ 10 на ползите от глога са сърдечните заболявания. Растението тонизира сърдечния мускул, влияе благоприятно върху артериите.
Благоприятното му въздействие върху сърцето е свързано в това, че стимулира въздухопотока към него.
Веществото роантоцианид, което се съдържа в цветчетата и плодовете на невероятния глог, е причината за ползите му върху сърдечно-съдовата система. Освен, че регулира кръвното, той действа благоприятно при атеросклероза, аритмия, гръдна жаба.
Безспорни са ползите на билката с плодчета като мъниста и върху щитовидната жлеза и половата система. Препоръчва се както на жени с проблеми с цикъла, както и на мъже в зряла възраст, страдащи от проблеми с простатата.
Диабетиците също не бива да пренебрегват тази билка и да я включат в менюто си. Целебното растение ще Ви избави от високия холестерол и всички последствия от високите му нива. То е средство облекчаващо болките при ревматизъм.
Тази билка е неизменна част от съкровищницата на бабините лекове. Свойства й са добре познати на предците ни и въпреки, че днес незаслужено я пренебрегваме, ползите й върху здравето ни са безспорни.
Този природен лек е източник на антиоксиданти, каротин, биофлавоноиди и витамин С.
Докоснете се до лечебната мощ на това лековито растение, прилагайки някоя от тези рецепти.
Сърдечно съдови заболявания: Високо кръвно.
Ползите от приема на глог при сърдечно съдови заболявания са безспорни. Тази билка е безотказно средство за укротяване на високото кръвно и поддържането на стойностите му в нормални граници.
Народният лечител Димков предлага лек за страдащите от високо кръвно. Предлагаме Ви рецепта от съкровищницата на билкаря, която действа безотказно.
Към литър кипяща вода прибавете четири лъжици цветове и листа от билката. След един час прецедете и пийте по сто грама преди трите основни хранения.
За сваляне на високото кръвно може да разчитате и на червените плодчета. Запарете в продължение на два часа една лъжица от тях в чаша вода и пийте по три лъжици преди хранене от приготвената лековита течност.
Атеросклероза.
Горепосочената рецепта на Петър Димков се прилага и от пациенти, страдащи от атеросклероза. В този случай, както и при други сърдечни проблеми, приемайте четирикратно по двадесет-двадесет и пет капки спиртен извлек, приготвен от лъжица цветове или плодове.
Пригответе тинктурата като залеете една лъжица от цветове или плодове с чаша ракия. Необходимо е този разтвор да престои една седмица на тъмно.
Аритмия.
Опасната аритмия, която води и до по-сериозни проблеми, може да се овладее с глог. Това неприятно състояние, което е свързано със забавено или учестено биене на сърцето, не е изключено да доведе до преустановяване на сърдечната дейност.
Паралелно с приема на лекарства може да приемате и билки. Но за това се консултирайте с кардиолог.
Пригответе запарка от равни количества глогови плодчета, лайка и страхливче. Лъжица от тази смес е необходимото количество за приготвяне на чаша лековит лай. След едночасово киснене във вряла вода, извлекът съдържа всички полезни вещества на билките.
Приемайте в следната дозировка – три пъти по три големи лъжици от приготвената запарка. (Лечител.нет)
При аритмия и други подобни сърдечни проблеми, може да приемате и капки от успешната комбинация глог+валериана+мента.
Гръдна жаба.
При гръдна жаба изключително добре действа този лек, приготвен с 20 милилитра капки тинктура от глог.
Останалите съставки, необходими за приготвянето на лечебния еликсир са – мед (половин килограм), бадемови лешникови ядки (50 грама, предварителни смлени), лимони (десет на брой, пасирани заедно с корите, но без семките), индрише и здравец (по тридесет листа), канела (една супена лъжица).
Може да опитате и следната рецепта, приготвена от 150 грама цвят от глог. Към тях прибавете по 50 грама дяволска уста (Leonurus cardiaca) – стръкове и див кестен (Aesculus hippocastanum) и сто грама бял имел – стрък (Viscum album).
Исхемична болест на сърцето.
При исхемична болест на сърцето приемайте 3х30 капки глогова тинктура, която се приготвя по начина, който описахме по-горе.
Благоприятен е ефектът на отвара от цветове, приготвена от 20 грама билкова маса, киснати два часа в чаша вода. Приемайте преди ядене по чаша от тази вълшебна течност.
В България се произвежда и препарат кратемон, който съдържа глог и се приема от пациенти с исхемична болест и други сърдечни проблеми. (Здравница.бг)
Стенокардия.
При стенокардия добре действа чай от цветчета глог, приеман трикратно в доза по една чаша. Ако предпочитате капките пред чая, имайте предвид, че ефектът от приема им е еднакъв.
Тинктурата в този случай трябва да се приема трикратно в дозировка от тридесет капки, които могат да се разтворят във вода или сладка течност.
Имайте предвид, че лековитият глог не е противопоказен при приема на повечето лекарства, но все пак е необходима консултация с лекар преди да посегнете към него. Трябва също така да знаете, че облекчението не настъпва веднага, а е необходимо постоянство.
Сърдечна невроза.
При сърдечна невроза глогът е един от най-мощните природни лекове, всепризнат от народната медицина. Сто грама цветчета от билката се смесват със същото количество маточина, жълт кантарион и дяволска уста.
Киснете в продължение на половин час в 600 милилитра вряла вода две лъжици от тази смес. След указаното време, филтрирайте сместа и приемайте трикратно дозата от 150 грама.
По същия начин и в същите пропорции може да приготвите и лековита запарка от следните билки – сто грама глог (цвят), дилянка корен (Valeriana officinalis) – 60 грама и 40 грама маточина(Melissa officinalis), мента (Mentha), копър (Anethum graveolens).
По аналогичен начин е приготовлението на запарка от следните билки: цвят от глог и имел – по сто грама и по 50 грама – резене, шипарки хмел и маточина. Дозировката и начинът на прием са както указаните в първата рецепта.
За този метод на лечение специфичното е, че лечението е с продължителност от една-две години, като на всеки два-три месеца е необходимо болният да преустанови билковия прием за срок от десет дни. (bgbilki.com)
При холестерол.
Уникалният с лечебните си качества глог е средството, което ще Ви спаси от коварния лош холестерол.
Опитайте следната рецепта, за чието изпълнение се нуждаете от три части червени плодчета и офика, черноплодна ( Aronia melanocarpa) и по две части от билките – лайка (Matricaria), морско зеле (Phaeophyceae), кора от зърнастец (Cortex Frangulae), страхливче (Leonurus cardiac), червена боровинка, лист (Vaccinium Vitis Idaea) и коса от царевица.
Корите от зърнастеца и плодчетата е необходимо предварително да се смелят. От цялата смес се взима една лъжица и залива с чаша вряла вода. Отварата се вари върху съд с вода (водна баня) в продължение на четвърт час. Следва едночасово киснене и филтриране.
Пациентът трябва да приема по половин чаша, но след хранене. (Лекар.бг)
При безсъние.
При безсъние изключително благоприятно повлиява комбинацията мента+глог+валериана, която може да приемате не само под формата на таблетки и капки, но и като чай.
Тази комбинация действа благоприятно на нервната система и на цялостния тонус. След тежък и изморителен ден, ако не може да заспите, въпреки умората, опитайте глог в комбинацията с мента и валериана.
Отпускащо действат и баните с цветчета глог.
При главоболие
Билката глог е сигурен и изпитан метод да се справите с мъчителното главоболие. И докато при останалите симптоми, които лекува това растение, облекчението не настъпва веднага, то в този случай то е мигновено.
Това лековито растение доказано премахва спазмите, които причиняват болката при главоболие. Освен това приемът му (независимо от формата) подобрява циркулацията на кръвта и засилва кръвообращението.
Силната болка в главата се дължи именно на забавеното кръвообращение и липсата на кислород в клетките. Божията билка засилва не само кръвопритока към сърцето, но и снабдява клетките с кислород.
Имаме отделна статия за главоболието ТУК!
За щитовидна жлеза: При хипертиреоидизъм (Базедова болест).
Заболяването хипертиреоидизъм, известно още като Базедова болест, се свързва с нарушена дисфункция на щитовидната жлеза. Това заболяване засяга не само деликатната жлеза, но и останалите жлези и жизненоважни системи в човешкия организъм.
Лечението му е свързано преди всичко с набавянето на липсващите хормони и йод. Но за жалост не всеки път се увенчава с желаните резултати и често нанася вреда на други органи.
Лечението с глог води не само подобряване на функцията на щитовидната жлеза, но и на сърдечната дейност и на холестерола.
Предлагаме Ви, приложим в домашни условия, за който са Ви необходими по петдесет грама от билките – цвят глог (Crataegus), невен (Calendula), лайка (Matricaria), метла (Kochia Scoparia), репей (Arctium lappa), коприва (Urtica), трибулус терестрис (Tribulus terrestris), елеутерокок (индийнски жен шен – латинско наименование Eleutherococcus senticosus), дяволска уста (Leonurus cardiaca) и корени левзея (Leuzea carthamoides).
В продължение на седем минути се оставя да къкри на слаб огън две чаши вода+една лъжица от билковата маса. След това сместа се кисне час и половина и се филтрира.
Към приготвената отвара се добавя по една супена лъжица мед и сок от индийски живовляк (Psyllium) и по една чаена лъжичка тинктура от невен и женшен ( Panax Ginseng ).
Трикратно изпивайте по половин чаша от извлека, като лечението по този метод трябва да продължи два месеца.
За простата.
Глог помага и при проблеми с простата. Пригответе билковата маса за лековита отвара, смесвайки десет грама с цвят от билката със следните билки:
- По 10 грама: клинавче, стрък, целина – корен, цвят от бъз
- 30 грама градински чай и балканска чубрица
- 6 грама сминдух
Две големи лъжици от тази смес се варят десет минутки в 0,5 л вода. Болният трябва да изпие общо четири винени чаши за деня, като това трябва да става преди консумацията на храна. (Индигота.ком)
При световъртеж.
При световъртеж пригответе дрога, смесвайки петдесет грама глог – цвят със сто грама маточина и 15 грама корени от валериана. В 0,5 л вряла вода в продължение на два часа се оставят да се киснат две супени лъжици от билковата маса. След прецеждането на сместа болният трябва да приема 3х75 мл дневно.
След консумацията на приготвената доза следва десет дневна почивка и повторение на процедурата при необходимост. (bilko-lechenie.com)
За отслабване.
Билката глог задължително трябва да включите в диетичния си режим си за отслабване. В комбинация с канела (пет грама) и кафяво водорасло (десет грама, глог същото количество), тя ще Ви помогне да се избавите от килограмите.
Прибавете тези три компонента към литър вряла вода и варете десет минути. От отварата трябва да приемате по една чаша сутрин и вече преди хранене. (doctiming.bg)
При целулит
Чай от глог помага за извеждането на излишните течности от организма. Именно те са виновните за най-големия враг на жените – целулита. Портокаловата кожа ще се изглади след приема на няколко чаши дневно чай от глог (две-три са достатъчни).
Рецептата по-горе може да използвате и за избавяне от целулит, не само за отслабване.
Болезнена менструация.
От болезнена менструация се оплакват голяма част от жените. Тинктура от цвят от глог идва на помощ. След приключване на цикъла до следващата менструация, болната трябва да приема половин час преди хранене бучка захар със следната смес – тинктура от глог и валериана (по 20 грама от всяка), масло от мента (15 капки), вода от бадем (15 грама) и камфор (0,1 грама)
При склероза.
При склероза, особено когато тя е поразила коронарните артерии, лечителят Дъмков препоръчва лечение с глог. Задължително е листата от цветовете от лековитото растение да бъдат набрани през месец или най-добре на Еньовден, но не по-късно и да бъдат изсушени на хладно и проветриво място.
Лековитата отвара се приготвя от четири супени лъжици билкова маса и литър вода. Лечението с нея (по три чаши дневно) продължава, докато болният усеща, че неговият организъм го „иска“, съветва билкарят. (Марица.бг)
При диабет.
С лечебни качества е мексиканският глог (Crataegus pubescens), който повлиява благоприятно диабет от втори тип или т.нар. възрастов диабет. Неговите плодове са оранжеви на цвят и имат специфичен неприятен мирис. (nanocom-bg.com)
При ревматизъм.
Билкова тинктура, приготвената от кестен, глог, боровинкови плодове и гинко лист, предлагаща се под търговското име Кестенов лек, помага приревматизъм. Болният може да се лекува с нея, прилагайки я както външно, така и приемайки я вътрешно.
Дневната доза за вътрешен прием 3х30капки, разредени в 100 мл вода. За външно приложение смесете 50 мл от нея с хидратиращ крем за тяло. (marvi.bg)
Може би Вие знаете други методи за лечение с глог? Ако е така, споделете ги с нашите читатели, коментирайки по-долу.
Ако статията е била от полза за Вас и считате, че може да помогне и на други хора, споделете я в мрежите, използвайки долните бутони.
Ако Ви е харесала статията, подкрепете ни във facebook!
Източник: Petel
0 Comments