Рамковото споразумение за възстановяване на самолетите L-39 е било подписано от бившия служебен министър на отбраната Димитър Стоянов миналия ноември, а конкретния договор за самолета, който се разби – месец по-късно. Това стана ясно от самият Стоянов в „Денят започва“ по БНТ.
„Там са разписани четири самолета, които трябва да бъдат реновирани“, заяви още бившият служебен министър на отбраната. И определи като неверни твърденията, че нищо не се прави за военната ни авиация.
По думите му е спекулация и че самолетите са стари:
„Самолетът Ф-16, на който летя президентът с ген. Кларк, е произведен 1986 г., а самолетът, който катастрофира – в края на 1990 г. Освен това той е минал капитално-възстановителен ремонт и само преди три месеца се е върнал в България“, поясни Стоянов.
За него катастрофата е жесток удар не само за ВВС, но за цялата армия и държавата ни.
По думите му през последните дни се тиражират спекулации от различни политици, които нямат никакво понятие от авиационна техника или бойна авиация.
„Разследвания на авиационни катастрофи не се правят по картинка – трябва да се остави комисията да работи спокойно. От своя страна Министерството на отбраната трябва да намери подходящия начин как да представи причините на обществото – българското общество трябва да знае какво се е случило“.
„Готова е съдебно-медицинската експертиза за авиокатастрофата, станала в „Граф Игнатиево“, при която загинаха пилотите Петко Димитров и Венцислав Дункин. Това заяви майор Христо Анчев от Военноокръжна прокуратура Пловдив, който разследва трагедията.
„Това е удар, при който са получени увреждания, несъвместими с живота„, поясни разследващият майор.
От думите му стана ясно, че загиналите пилоти не са имали шанс за оцеляване след взрива.
Според него една от версиите за случилото се е пилотска грешка, а другата е техниката да е била неизправна.
„Възможно е и от командния център да е допусната грешка. Всичко това не може да се разбере до дни“, поясни майор Анчев.
Ето какво заяви майор Христо Анчев в интервю за „Фокус“:
– Майор Анчев, какво има установено до момента по разследването? Знаем, че предадохте в Чехия черната кутия, която е била запазена, нали така?
– Не, тя не е предадена все още, тепърва ще я предаваме.
– Тук ще бъде ли разчитана тя?
– Явно не може да бъде разчетена тук, очаквам да я поискат официално днес, това трябва да го разрешим ние, защото това е веществено доказателство. И ние ще го направим. Но не е съвсем запазена, на пръв поглед изглеждаше запазена, но не чак толкова, че да може да се разчете тук, при нашите условия.
– Докъде стигна разследването, има ли някакви готови експертизи?
– Готова е само съдебно-медицинската експертиза и тя е ясна. Това е удар, при който са получени увреждания, несъвместими с живота.
А иначе техническите експертизи няма как да станат веднага. Данните от кутията ще са важни, а тепърва ще трябва да се преведат и да се чака.
– Все пак тази експертиза, съдебно-медицинската, също е важна, защото би могло да се допусне, че на пилота може да му е прилошало, например. Така, че всичко е важно, нали така?
– Да, всичко е важно, но няма как до дни да се изясни какво точно се е случило. Ще се разбере, но е необходимо време.
– Какви са вашите версии до момента?
– Едната е пилотска грешка, другата е техниката да е била неизправна. Възможно е и от командния център да е допусната грешка. Всичко това не може да се разбере до дни.
– Втори оглед правихте ли?
– Правен е, за по-голяма сигурност. Но те резултатите от първия бяха достатъчно ясни. Огледът е само едно от действията.
– А свидетели от командния пункт разпитвани ли са вече?
– Разпитвани са местните военни от автобазата в Граф Игнатиево. Днес ще се разпитват и хора от София, разследването продължава.
– Какъв е законовият срок за него?
– Той е двумесечен, но ако не е достатъчен се удължава. Предварително не може да се каже, зависи и от чешката страна сега, за колко време ще стане разчитането, как те ще съдействат.
Очаквам днес да получа писмото, за да я изпаря. Необходимостта от изпращане е налице.
– Командите за полета са подавани от тук, нали?
– Да, полетът се ръководи оттук, от авиобазата. Това е било репетиция, а след това е трябвало да бъдат правени на авиошоуто.
– А кой дава командите, на какво ниво се правят те?
– Не ги прави директно командирът, естествено.
0 Comments