След като преминаването на определена възраст, ограничаването на работната седмица до 3 дни може да има положителен ефект както върху здравето на хората, така и върху тяхната продуктивност.
Това пише Bright Side, като се позовава на различни изследвания.
При проучване на Университета на Мелбърн през 2016 г. например били анализирани 7500 служители. Техните работни навици били изследвани чрез редица тестове, като под внимание са били взети и фактори за стандарта на живот.
Резултатите сочат, че представянето на хората в службата е най-добро при средно 25 часа труд на седмица (или 5 часа на ден). При този вариант и когнитивните способности са в своя пик, а това повишава продуктивността и ефективността.
Проф. Колин Маккензи от Университета Кейо пък обяснява, че дългите часове работа вредят на когнитивните функции чрез умора и стрес. А според Джерейн Джоунс от Lancaster University Management School въпросните функции се влошават значително при повече от 40 работни часа седмично.
На база подобни проучвания някои експерти твърдят, че след като човек навърши 40-годишна възраст, би било по-добре за него да премина на тридневна работна седмица.
Разбира се, в днешния свят това все още е утопия. Малко са професиите, в които това може да се случи. Но пък призивите за по-добър баланс между професионален и личен живот се увеличават, така че в бъдеще може и да станем свидетели на такава промяна.
Източник: dunavmost
0 Comments