Много хора започват деня си с консумацията на чаша ароматно кафе. То е първата напитка, която консумират след ставане от сън.
Въпреки факта, че кафето съдържа мощни антиоксиданти, не е безопасно да го консумирате на празен стомах.
Консумацията на кафе на празен стомах може да доведе до повишаване на нивата на кръвната захар и развитието на киселинен рефлукс.
Учени от университета в Бат представиха доказателства, че пиенето на кафе след събуждане на празен стомах може „значително да повлияе на контрола на глюкозата“ и то отрицателно. В статия, публикувана в British Journal of Nutrition, експертите споделят, че този навик нарушава чувствителността на клетките към инсулин, допринасяйки за развитието на толерантност към него.
Последицата от развитието на инсулинов толеранс е повишаване на нивата на кръвната захар и развитие на диабет тип 2.
Според изследвания този ефект на кафето е особено силен, ако напитката се консумира след безсънна нощ или лош сън.
Изследователите отдават това свойство на кафето на факта, че след приема му съдържанието на хормона на стреса кортизол се увеличава. Когато човек се събуди сутрин и стане от леглото, нивото на кортизол в тялото му се повишава. Ако пиете кафе по едно и също време всяка сутрин, тогава концентрацията на кортизол в кръвта ще стане още по-висока, тъй като кофеинът действа като допълнителен стимулант. Кортизолът от своя страна освобождава складираната глюкоза.
„Ако нивата на кортизола останат хронично високи, това може да доведе до постоянно високи нива на кръвната захар и да постави началото на диабет тип 2“, казват експертите.
Освен това кафето отпуска езофагеалния сфинктер, което може да накара стомашната киселина да се издигне обратно в хранопровода, причинявайки киселинен рефлукс. Специалистите препоръчват кафето да се пие само след като стомахът се напълни с храна – половин-един час след хранене.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!
Източник: Актуално
0 Comments