Стартирането на деня с подходящата закуска може не само да намали риска от развитие на диабет, но също така може да ви помогне да останете енергични през целия ден, както и да намалите холестерола и нивата на кръвната захар.
Овесената каша може да е от полза за хората с диабет тип 2.
Диетологът д-р Василиса Пономарева споделя, че тя е чудесен източник на разтворими и неразтворими фибри, които са от съществено значение за здравословното храносмилане. Но това не е единственото предимство на фибрите — те също помагат за понижаване на холестерола.
Контролът на теглото и кръвното налягане е от съществено значение за намаляване на риска от диабет тип 2, сърдечни заболявания и инсулт.
Като пълнозърнест продукт, овесът е естествен източник на витамини и минерали, включително витамин В1, магнезий, желязо, манган и цинк, които са жизненоважни за куп функции в тялото, включително за производството на енергия и имунна подкрепа, допълва още диетологът.
Повечето зърнени закуски са с ниско съдържание на тези естествени хранителни вещества и трябва да бъдат обогатени със синтетични витамини, които не се усвояват лесно от тялото ни.
Затова експертът препоръчва консумацията на каша, приготвена от овес, а не познатите на всички овесени ядки.
Някои видове овесени ядки са богати на минерала магнезий. Магнезият често е дефицитен в нормалните диети и много от нас може да имат дефицит на този минерал. Това е едно от хранителните вещества, от които нашите клетки се нуждаят, за да генерират енергия.
Овесът съдържа още следните витамини и минерали:
- витамин В1 (тиамин)
- витамин B6
- фолат (фолиева киселина)
- магнезий
- цинк
- манган
- фосфор
Тази зелена подправка, която всички ядем, увеличава риска от тромбоза
Важно: Статията не е заместител на балансираното хранене и прегледа при специалист!
Източник: Актуално
0 Comments