0
Интересът към бързите кредити у нас расте и само за година са с 8% повече. Те обаче крият множество капани, а сред най-новите трикове е такса „Известие“.

Това посочиха Богомил Николов от „Активни потребители“ и Светослав Димитров от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране в студиото на телевизия „България он ер“. Според данните на БНБ към септември т.г. раздадените бързи кредити от небанкови дружества са надхвърлили 2.7 милиарда лева и поради ръста се очаква сумата да прехвърли 3 милиарда лева до март следващата година.

„Уловки има и те могат да бъдат най-разнообразни. Има тенденция договорите да стават все по-огромни. Подписваме на доверие десетки страници без да разбираме. Накрая имаме неинформирана сделка“, каза Николов.

Той е на мнение, че трябва да се търси вариант, който да опрости информираността преди вземане на подобно решение.

По думите му решението не е да се взираме в конкретните клаузи.

„То е най-вече в приемането на закон за личния фалит, който изцяло ще промени правилата. Сега търговецът има интерес да заложи големи компенсации в случай, че си закъснял с кредита, което лишава длъжника от шанс да излезе от ситуацията“, обясни Богомил Николов и подчерта, че трябва да внимаваме много с условията за просрочване.

Светослав Димитров от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране отбеляза, че на пазара има различни практики, различни компании и хората не ги интересува от кого взимат бързия кредит.

„Такса „Известие“ е нещо, което потребителят плаща когато е неизряден. Всички тези големи такси, неустойки и лихви, се плащат само и единствено, когато потребителят е нередовен“, поясни експертът.

Потребителите трябва да питат каква е сумата, която взимат, колко пари точно ще върнат и какви са таксите, посъветва представителят на АОНК.

Източник : girl.bg


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *