вропейската комисия предложи в сряда шести пакет от санкции срещу Москва в отговор за войната, която Владимир Путин започна в Украйна, включително забрана за внос на руски суров петрол след не повече от шест месеца. И все пак ЕС е изправен пред трудна задача да се откаже от вноса на енергия от източния си съсед.
Ето няколко ключови факта за използването на руски петрол от ЕС:
Колко внася ЕС
Европа е дестинацията за почти половината от руския износ на суров петрол и петролни продукти, според Международната енергийна агенция (IEA), базирана в Париж организация, която обединява 31 предимно индустриализирани страни и голяма част от ЕС.
Това представлява 2.2 милиона барела на ден (bpd) суров петрол и 1.2 милиона барела на ден петролни продукти.
Русия е най-големият доставчик на петрол за Европа, осигурявайки малко над една четвърт от вноса на петрол в ЕС през 2020 г., според данни на статистическата служба Евростат.
Искате ли „туркменски бленд“? Защо ще е сложно ЕС да се раздели с руския нефт – тук.
Може ли „Нефтохим“ да преработва неруски петрол – тук.
Кой от ЕС внася най-много?
Германия е най-големият купувач на руски петрол в ЕС с 555 000 барела на ден, или 34% от общия внос на петрол в страната през 2021 г., според IEA.
Полша е внасяла 300 хил. барела на ден (дял от 63%) през 2021 г.
През ноември Нидерландия внесе 748 хил. барела на ден, или дял от 23% от общия си обем (но през въпросния месец и Германия внесе повече), и страната изнася, а не консумира, голяма част от горивото от своя гигантски център за рафиниране на в Амстердам – Ротердам – Антверпен.
Кои в ЕС са най-зависими от руски петрол
Страните от южния маршрут на тръбопровода „Дружба“, преминаващ през Украйна и Беларус, са особено зависими от вноса на руски петрол.
Словакия, при 105 хил. барела на ден, получи 96% от своя внос на петрол през 2021 г. от Русия.
Унгария внесе 70 хил. барела на ден, или 58% от общия си дял.
Чехия внесе 68 хил. барела дневно, или половината от общия си внос, според IEA.
Поради близостта си Литва зависи от Русия за 83% от своя внос, или 185 хил. барела на ден с произход от там, следвана от Финландия с 80% и 185 хил. барела на ден.
В България единствената рафинерия е собственост на руската „Лукойл“, осигуряваща над 60% от използваното гориво в страната.
Източник : dnevnik.bg
0 Comments