След като бедствено положение беше въведено във Велико Търново и Горна Оряховица, сега и Габрово обяви частично бедствено положение заради силните валежи. В Ловешко някои реки излязоха от коритата си и наводниха къщи в Априлци. Добрата новина е, че жертви няма, но синоптиците предупреждават за нови проливни дъждове през уикенда.
Безсънна нощ във Велико Търново
Във Велико Търново снощи беше въведено бедствено положение след поройните дъждове. Наводнени са приземни етажи и улици, а много автомобили са под вода. Според първите данни, падналите валежи са между 70 и 80 литра на квадратен метър. Има и участъци с разрушена пътна настилка.
Около 08:00 ч. нивото на река Янтра достигна връхната си точка – 7,24 метра. Под вода се оказаха някои от най-ниските райони – ул. „Григорий Цамблак“ и улици в квартал „Асенов“. Организирана е евакуация за нуждаещите се, а Кризисният център е подготвен да приема хора. В акцията участват Полицията, Пожарната и НВУ „Васил Левски“. Кметът Даниел Панов обяви във Facebook, че няма пострадали.
В Килифарево и Дебелец Белица водата вече започва да се отдръпва. Лек спад има и в горното течение на Янтра при Пушево, откъдето идва най-голямото количество вода.
През нощта възрастна жена е била изведена от дома си във великотърновския квартал „Света гора“.
Главен комисар Николай Николов пристигна във Велико Търново.
– „Най-важното е, че няма пострадали хора и изгубени животи, а застрашените са изведени своевременно с организацията на местната власт и институциите. Един от най-големите авторитети в областта на бедствията и авариите посети Велико Търново и наводнението от Янтра“, заяви комисар Николов.
В съседната област Габрово положението също остава сериозно. Община Дряново също въведе частично бедствено положение.
Бедствено положение и в Габрово
В Габрово бедственото положение обхваща районите около реките, притоците им, деретата и съседните зони. Мерките са в сила от 00:00 часа на 23 май и ще продължат докато ситуацията го изисква.
Според Oбщината, проливните дъждове вече са причинили щети по ул. „Черни Лом“ и в кв. „Любово“.
В действие е Общинският план за защита при наводнения. Екипи обхождат критичните места и следят рисковите участъци.
Особено високо е нивото на река Янтра в района на ул. „Иван Калпазанов“ и ул. „Капитан Дядо Никола“. От Oбщината призовават жителите да стоят далеч от реката и да следват указанията на институциите.
Чрез BG-Alert е разпространено предупреждение за засегнатите райони. От Oбщината посочват, че ще предоставят допълнителна информация при необходимост.
Поради непрекъснатите валежи и влошената обстановка, бул. „Хемус“ и бул. „Столетов“ в Габрово останаха временно затворени през нощта на 22 срещу 23 май. Река Янтра излезе от коритото си в квартал „Радичевец“.
По пътя между Царева ливада и Трявна са се активирали свлачища, а на много места асфалтът е подкопан. От институциите предупреждават да не се пътува по маршрута. Щети има и на моста до спортната зала в Дряново.
Залети мостове и наводнени домове в Ловешко
Нощният дъжд е причинил наводнения в къщи в Априлци, където една жена е евакуирана и настанена в социален дом, съобщи за БТА областният управител на Ловеч Пламен Христов.
Той уточнява, че нивата на реките в региона са значително повишени. Най-тежко е положението в община Априлци – Видима и Острешка са стигнали критични нива и съществува опасност от ново преливане. В близост до реките по пътищата са се натрупали наноси и камъни.
По думите на областния управител, общински екипи обхождат ниските части покрай двете реки и предупреждават жителите за опасността. На място са и пожарната и полицията, с готовност за допълнителна помощ.
Христов съобщава още, че през нощта е бил залят мост на пътя между селата Орляне и Драгана (община Угърчин), при разклона за Катунец.
Река Черни Осъм е излязла от коритото си и е заляла улица в троянското село Орешак, но къщи не са пострадали.
Ситуацията в Ловешка област остава напрегната и институциите я следят непрекъснато, добавя Пламен Христов.
В Априлци се отменят всички чествания по повод 150-годишнината от Новоселското въстание – част от Априлското въстание, информира кметът на града инж. Тихомир Кукенски. Причината са локалните наводнения, причинени от реките, които са излезли от коритата си след обилните валежи през последното денонощие. Положението е критично и заради сигурността на жителите и гостите се отменя програмата, допълва кметът.
В тържествата днес трябваше да участва и президентът Илияна Йотова.
В резултат на обилните дъждове река Видима до „Черния паметник“ е преляла, но към момента се е върнала в коритото си и ситуацията постепенно се нормализира.
Критично остава положението преди училището в квартал Ново село, където дере е докарало дървета и клони, запушило е водостока и водата е преляла през пътя, отнасяйки част от настилката.
Сериозна е била ситуацията и при сливането на река Острешка с реката от махала Маришница. По информация на местни жители там няколко домове са били наводнени. Една жена е останала блокирана, като водата е достигнала до подмишниците ѝ, а тя се е държала за маса, за да не бъде отнесена от течението.
Новата порция дъждове идва през уикенда
Въпреки че температурите няма да се променят съществено, времето през следващите 48 часа ще остане нестабилно. След кратка пауза на места в събота, дъждовете ще обхванат цялата страна с различна сила.
Най-големи количества се очакват в Северна България. В топлите часове не са изключени гръмотевични бури и риск от градушка в Централна и Източна България.
Динамична се очертава и неделята. Сутринта облаците ще се разкъсат на места, но по-късно отново ще има краткотрайни, интензивни валежи с гръмотевици и опасност от градушка.
Очевидно, природата напомня за себе си, а институциите остават в готовност за предстоящите дни. Важно е след подобни ситуации да се действа бързо и отговорно.

0 Comments