Уникални куполни къщи създават във великотърновското село Хотница. Нестандартните постройки са дело на англичанина Джейсън Ревъл и арх. Деница Чавдарова. В селото се намира тестовата площадка, където вече има четири такива къщи, направени с профили CD. Идеята е да бъдат реализирани в Англия, където учени ще направят изследвания по какъв начин сферичната форма въздейства върху здравето на човека. Доказано е, че куполът оказва влияние върху хората, особено ако липсват преградни стени, тъй като по този начин се създава чувството на хармония. Сферата предлага също така към едно по-здравословно жизнено пространство, близко до природата.
“Историята с куполните къщи в България е много дълга. Куполи се строят от поне 5 г., като нашият екип се занимава с това от близо 2 г. Като проектанти измисляме строителните системи и работим с различни хора, които имат желание да се впуснат в нещо ново и различно. Случващото се в Хотница е дело на Джейсън Ревъл, който преди няколко години купува парче земя и започва да прави експерименти с метални профили, т.нар. CD-та. Наскоро той ни потърси и така започнахме да работим съвместно”, разказа арх. Чавдарова. Добавя, че англичанинът е пионер в своята работа и в родината си вече е построил два такива купола, като в момента предстои да направят нови разработки.
Куполните къщи ще бъдат проектирани в България, след което строителните системи ще бъдат транспортирани и сглобени в Англия. След това ще бъде направено проучването на тяхното влияние върху хора, изпаднали в депресия, тревожност и други подобни състояния.
“Освен хармоничното въздействие, които оказват, куполите са много по-устойчиви на земетръс, торнадо и други природни бедствия. И само защото са кръгли имат до 38 % по-малко вложен материал. Също така са по-топли през зимата и по-прохладни през лятото”, разказва още арх. Деница Чавдарова. Сред предимствата на тези куполни къщи е намаляване на консумацията на енергия, по-евтината поддръжка и експлоатационни разходи. В момента цената на подобна куполна къща се равнява на тази на сглобяемите.
Освен в Хотница арх. Деница Чавдарова, която работи заедно с нейния съпруг, който е скулптор, подобни експерименти правят и в град Стамболийски. Там също има тестова площадка, на която изпробват здравината на куполите чрез различни опити. В България към момента има изградени около 12 такива къщи – построени и в етап на изграждане. Такива има в Белащица, Съединение, Шумен, Стамболийски и др.
“Моят първи допир със строежа на куполи беше при изграждането на Шуменската младежка сфера. В момента предстои да стартира изграждането на 12-метрова куполна стопанска сграда в Сухиндол”, разказа още арх. Чавдарова. Предстои изграждането на иновативни куполни сгради също в Горна Малина, Брестник, както и в Червен, където ще бъде направен атрактивен туристически комплекс.
Весела БАЙЧЕВА, сн. личен архив
Източник: dnesbg
0 Comments