0

 

Държавата предлага допълнителна подкрепа за пенсионерите чрез специална програма, която покрива разходите за тяхното обучение по дигитални умения.

Очаква се до септември следващата година да заработи нова виртуална платформа, създадена за обучение на възрастни по дигитални умения. Това става известно от писмен отговор на министъра на труда и социалната политика Иванка Шалапатова по въпрос, зададен от депутата Деница Сачева.

Министър Шалапатова обяснява, че проектът „Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни“ е включен в Плана за възстановяване и устойчивост, като е структуриран в два основни елемента. Първият се отнася до изграждането на национална виртуална платформа за електронно обучение, насочена към безработни и работещи, а вторият – до предоставяне на обучения за заети, които искат да усвоят базови или средни дигитални умения.

В отговора на министъра се посочва, че разработването на онлайн платформата се бави поради постъпили жалби. Срокът за нейното стартиране е планиран за септември 2024 г., уточнява Шалапатова.

Вече са създадени и одобрени обучителни програми, предназначени за възрастни извън училищната система, както и разработен модел на сертификат, който ще се издава при успешно завършване. Изготвен е и правилник, който описва условията за предоставяне на ваучери за обучение.

Кой има право да предлага обучения с ваучери за работещи и безработни

Предвижда се в електронната система на Агенцията по заетостта да бъде интегриран модул за регистрация на обучаващи по дигитални умения и издаване на електронни ваучери, става ясно още от информацията на министъра. Планирано е този модул да бъде въведен до 1 октомври тази година, след което ще започне регистрацията на обучителните организации.

След като бъдат публикувани първите списъци с одобрените обучаващи, ще бъде даден старт на приема на електронни заявления от желаещите да се включат в обученията, уточнява се още в отговора.

Данните на Националния осигурителен институт за третото тримесечие на годината показват, че около 680 000 пенсионери получават вдовишка добавка, която възлиза на 26,5% от пенсията на починалия съпруг или съпруга. От 1 юли следващата година този процент ще нарасне на 30.

По информация от НОИ, 69 000 пенсионери с увреждания получават добавка за чужда помощ – 207 лева месечно към пенсията си, съобщава БНР. 114 ветерани от войните получават добавка от 276 лева към пенсията, а 979 възрастни все още получават добавка за старост.

Тази добавка беше премахната през 2000 г., но на хората, които са я получили преди това, все още се изплаща.

За навършилите 75 години е предвидено увеличение от 15 стотинки, а за тези над 80 години – с 23 стотинки. Към края на септември около 100 души са били на възраст 100 или повече години.

По Закона за политическата и гражданска реабилитация НОИ изплаща добавки на 6352-ма репресирани граждани, като размерът варира между 30 и 50% от средната пенсия за изминалата година, в зависимост от времето, прекарано в затвори, трудово-възпитателни общежития или лагери.

Интернираните и изселените лица получават между 10 и 20% от средната пенсия като добавка.

Най-ниската добавка – 5% – се предоставя на репресирани висшисти, които са били задължени да работят на строителни обекти, в комунални услуги или в селското стопанство.

В обобщение: Дигиталното обучение и различните добавки за пенсионерите продължават да бъдат ключов акцент в социалната политика. Уменията в дигиталната сфера стават все по-необходими за възрастните хора днес.

Ясно е, че дигиталната грамотност и социалната подкрепа за възрастните ще продължат да се развиват, за да отговарят на нуждите на съвременното общество.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *