Дали Елена от Троя наистина е съществувала или е просто митологичен образ? Била ли е отвлечена или сама е избягала? Наистина ли е била най-красивата жена на света? Вече 27 века тя остава една от най-обсъжданите и загадъчни женски фигури от Античността. Но най-голямата мистерия, която продължава да ни вълнува, е – как е изглеждала Елена?
Елена Троянска, по-известна като Хубавата Елена, е споменавана във всички митове, епоси и антични текстове като жената с изключителна красота.
За първи път името й се появява в Омировите „Илиада и Одисея“, макар че се спори дали тя е била реална личност. По-вероятно е Елена да е останала само в пределите на легендите – образ, който през вековете се е развивал чрез разкази и предания, характерни за древногръцката митология.
Снимка: „X“
Макар че части от нейната история може да са вдъхновени от реални хора или събития, повечето детайли, описани от Омир и други автори, са по всяка вероятност измислени. Все пак, не е чудно, че красотата й е била толкова възхвалявана, че са изваяни много скулптури с нейния образ. Тези творби, заедно със запазените описания от древни източници, дават възможност на съвременния изкуствен интелект да „реконструира“ нейната външност.
Елена е била със светла кожа и коса
Дълго време се вярваше, че външността й е по-скоро тъмна – с тъмни очи, коса и кожа, подобно на съвременните гърци. Но онези, които я описват като руса жена със светла кожа и зелени очи, се позовават на множество антични артефакти, изобразяващи я именно така.
Снимка: „X“
Историците също предполагат, че ранните племена, създали древна Гърция и Рим, вероятно са наподобявали повече „германски“ тип хора. Затова не е изключено съвременният AI портрет на Елена Троянска да се доближава до начина, по който би изглеждала Хубавата Елена в действителност.
Снимка: „X“
Историята на Елена често се използва на Изток и Запад, за да се разгледат теми като конфликта между дълг и желание, между половете, между удоволствие и смърт, както и сблъсъка между моралните устои и изкушението.
В епосите тя е описана като жизнена и красива наследница на могъщото спартанско царство. Много от най-големите гръцки герои се борят за ръката й, но в крайна сметка Манелай, по-малкият брат на Агамемнон, я прави своя съпруга.
Много автори разказват, че Елена, привлечена от „златното богатство на Изтока“, напуска съпруга си и дъщеря си Хермиона и бяга в Троя с принц Парис, който бил изключително красив.
Снимка: „X“
В резултат на това предателство и нарушаване на честта, а и заради егото на Манелай, гръцките герои водят кървава война, продължила според митовете 10 години, за да си върнат Елена. Но според археологически проучвания, Троянската война всъщност едва ли е траела цяло десетилетие – вероятно този момент е преувеличен, за да направи историята още по-завладяваща.
Омир пише, че красотата на Елена от Троя е била проклятие – „красотата на богиня“, която носи не само възхищение, но и страдание, гняв и смърт.
Историята на Елена показва как един образ може да се променя през вековете, а търсенето на „истинската“ външност остава вечен въпрос без ясен отговор.
0 Comments