0

10-годишната Малина от Кнежа прекарва цели седем часа до тялото на починалия си баща, след като съседите ѝ отказват съдействие и не звънят на 112. Детето обикаля по къщите в квартала, търсейки помощ, но среща единствено безразличие. Тази история бързо предизвика вълна от реакции в социалните мрежи и отново постави въпроса – колко струва човешкият живот за едно общество, потънало в апатия?

Това е разказът за Малина, която е само на 10 години от Кнежа – така започва публикация в групата „Подай ръка! Подари по-добро бъдеще“ във Фейсбук.

„За нея сме Ви разказвали и преди три години, когато отборът на „Подай ръка“ подкрепи семейството.

На 18 май по обяд Малина е вкъщи с баща си, докато майка ѝ Венета е заминала до село Гложене, за да направи помен на своята майка, починала преди месец. Бащата има множество здравословни проблеми – включително със сърцето и други.“

В най-лошия възможен момент, бащата умира пред очите на дъщеря си.

„В шок детето излиза навън и обикаля по съседи с молба да звънне на 112, защото татко й е починал, но детето среща отказ след отказ. Едни и казват, че нямат батерия, други, че имало болница да ходи там, а трети направо я гонят с думите „бягай, имам си работа“.

Часове наред Малина остава сама вкъщи с починалия си баща. Едва към 18:00 часа среща приятелче, с чиято помощ успява да се обади на 112.“

„Тук е мястото да отбележим, че детето не е имало устройство от където да звънне, а бащата е бил силно не уважаван в града от съседи.Още преди три години екипът ни се сблъска с местните жители, които бяха силно против да им помагаме и нищо хубаво не ни разказаха за бащата.

Същият е проявявал насилие и към майката и вербално грубо отношение към детето.

Малина е отлична ученичка, печелила три сребърни и четири златни медала от различни олимпиади по математика, български език и природни науки. Уникално дете!

Семейството живее при тежки условия, като в момента единственият им доход са 50 лева месечно от детски надбавки.

Майка ѝ Венета е работила по общинска програма, но сега чака нова работа и двамата с дъщеря си са на ръба на оцеляването.

Дядото на Малина – Константин, също се опитва да помага според възможностите си, но неговото положение също не е леко.

Домът им е в много лошо състояние – прозорците в стаята на Малина са счупени, а тя няма собствено легло и спи при майка си.

Венета ходи със скъсани обувки, а средства за най-необходимото просто липсват. Благодарение на общината са успели да погребат бащата и сега очакват еднократна помощ. През седмицата Малина и майка ѝ разчитат на храна от майка-кухня.

И двете са изключително слаби и недохранени. Засега екипът ни е осигурил пари за храна, покрит е токът им и са осигурени средства за пътуване до Плевен за подаване на документи за наследствена пенсия за Малина. За семейството са необходими:

  • Първостепенно – смяна на дограмата, осигуряване на храна и продукти за лична хигиена и грижа.
  • Хладилник, пералня, готварска печка, микровълнова, два гардероба, единично легло, спалня, бюро и стол за дете, холна маса, кухненска маса със столове.
  • Малина мечтае за детска стая в розови цветове.
  • Розови детски спални комплекти (на клуб уинкс или други), розов килим, завеси и всякакви аксесоари за стаята в розово.
  • Размерите са 90/200 за детската стая и 140/200 за спалнята.
  • Малина не е гледала телевизия от месеци, много иска телевизор, детско колело, тротинетка и ролери.
  • Търсят се лаптоп и ученически пособия – химикалки, тетрадки, раница, моливи и др.
  • Различни кукли и аксесоари на клуб уинкс биха я зарадвали изключително.
  • Също така детето споменава „тайна куами изненада“.
  • Търсят се обувки за Малина – номер 39/40 и дрехи – 164 см или S размер.
  • За Венета – обувки номер 42 и дрехи размер L (тя е висока и слаба).
  • Всеки, който иска, може да помогне на Венета и Малина чрез сметката, която ще откриете тук.

Тази история ясно показва колко тежко може да бъде ежедневието на някои семейства и как понякога най-обикновен жест на помощ може да направи голяма разлика.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *