0

Окръжният съд в Ловеч отхвърли молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване.

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд – Велико Търново в рамките на седем дни.

Бившият кмет на район „Младост“ в София, Десислава Иванчева, изтърпява шестгодишна присъда за корупция. До края на наказанието ѝ остава малко над година лишаване от свобода.

Необходимост от корекционна работа

В решението си съдия Васил Анастасов отбелязва, че Иванчева не е показала, че престоят ѝ зад решетките е оказал необходимото корекционно въздействие, не е извлякла нужните поуки от миналото си и не се е поправила.

Съдът посочва, че изтърпяването на повече от половината от шестгодишната присъда само по себе си не е достатъчно основание за предсрочно освобождаване.

Изискват се и доказателства за трайна и положителна промяна в поведението на осъдената, подчертава съдът, като се позовава и на становищата на затворническата администрация.

Промяната е частична

При Иванчева не се наблюдава трайна и необратима промяна, а такава, която е частична и нестабилна. Съдът обръща внимание, че положителното поведение на Иванчева в затвора е регистрирано от администрацията, но то не е достатъчно основание да бъде освободена с година и 12 дни по-рано.

„Спазването на правилата и дисциплината в затвора е задължение на всеки лишен от свобода и не води автоматично до предсрочно освобождаване“, пише съдът.

В решението се отбелязва също, че „стойностите на оценка на риска от рецидив също показват, че не е налице трайна положителна промяна в поведението“.

„Липсата на критично отношение към деянието, за което Иванчева изтърпява наказание показва, че не са постигнати в пълен обем целите на индивидуалния план за изпълнение на наказанието, свързани с трайна промяна на мисленето и поведението на осъдената.

Процесът на положително въздействие не е завършен и също подкрепя извода, че е необходимо продължаване на поправителното въздействие върху осъденото лице за постигане на заложените в индивидуалната програма цели“, се казва още в мотивите на съда.

Две текущи наказания

Съдията уточнява, че към момента срещу Иванчева има още две действащи наказания.

„Лишената от свобода проявява стремеж към заобикаляне на правилата в затвора, като често изисква по-специално отношение към собствената си личност и при неудовлетворяване на исканията ѝ е склонна към проява на опозиционно поведение и безсмислено упорство“, се казва в определението на съдия Анастасов.

И още: „Проявява високо ниво на мнителност и недоверие, освен ако това не кореспондира с нейните цели и интереси.“

Десислава Иванчева, която беше кмет на столичния район „Младост“, привлече вниманието на медиите и обществото както с работата си, така и с последвалите съдебни дела и изтърпяване на наказание лишаване от свобода.

Тук ще проследим последователно събитията, довели до нейното осъждане, както и здравословните трудности, които тя среща по време на престоя си в затвора.

Обвинението срещу Десислава Иванчева

През април 2018 г. Десислава Иванчева беше задържана по подозрение за подкуп. По данни на прокуратурата, тя и заместничката ѝ Биляна Петрова са поискали подкуп от строителен предприемач, за да улеснят издаването на административни разрешения. Според обвинителите, от бизнесмена, който е съдействал на службите за сигурност, са били получени 70 000 евро като част от разкриването на престъпната схема.

Делото и обвиненията

Съдебният процес срещу Десислава Иванчева стартира в края на 2018 г., като обвиненията включват подкуп и злоупотреба с власт. В рамките на разследването имаше и други арести, свързани с подозрения за незаконно придобиване на финансови средства в строителния сектор. Делото стана обект на разгорещени обществени дискусии – някои защитници на Иванчева твърдяха, че срещу нея има политически мотивирано преследване, докато други изразяваха убеждение, че е извършено престъпление.

Присъдата и затворът

През май 2019 г. съдът осъди Десислава Иванчева на 20 години лишаване от свобода за подкуп. Това предизвика нова вълна от обществено разделение – част от хората смятаха, че тя е станала жертва на манипулации и политически натиск. Въпреки това съдебната инстанция потвърди присъдата, делото премина през няколко етапа на обжалване, като на по-късен етап наказанието беше намалено на 8 години затвор.

Здравословни оплаквания в затвора

Докато пребивава в затвора, Десислава Иванчева неведнъж е споделяла за сериозни здравословни проблеми. Тя е изразявала оплаквания за високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания. Въпреки че предоставянето на медицинска помощ в затвора е предмет на спорове, Иванчева е изпадала в по-тежки състояния, което е повдигнало въпроси относно нейното здраве и грижата за нея в затворническите условия.

Иванчева е подавала сигнали за лоши условия в затвора, включително и за липса на адекватно лечение на здравословните ѝ проблеми, като твърди, че има нужда от специализирана медицинска помощ извън затворническото заведение.

Финал

Казусът с Десислава Иванчева, обхващащ обвиненията, съдебния процес и произнесената присъда, остава един от най-противоречивите в последните години. Нейните здравословни проблеми в затвора повдигат допълнителни въпроси относно условията за лишените от свобода и осигуряването на нужната медицинска грижа. Независимо от разделението в мненията, случаят на Иванчева продължава да бъде значим за съдебната система и политическата обстановка в България.

Случаят на Десислава Иванчева ясно показва колко сложни и многопластови могат да бъдат съдебните процеси у нас. Въпросите за условията в затворите и правото на адекватна грижа остават актуални и след този казус.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
informativno-admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *