1

 

„За много кратко време организирахме всичко, така че хората да получат великденската добавка заедно с априлските пенсии – между 7 и 22 април.“ Това заяви управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Ивайло Иванов, коментирайки подготовката за изплащането на допълнителните 50 лв. за пенсионерите с най-ниски доходи.

Според него, великденската помощ ще бъде изплатена на всички пенсионери, чиято пенсия или общ доход от пенсии, добавки и компенсации не надвишава 638 лева – линията на бедност за 2025 година. Данните показват, че над 680 000 души ще получат тази помощ.

С решение на Надзорния съвет на НОИ, от 1 юли 2025 г. пенсиите ще бъдат осъвременени с 8,6%. Увеличението е изчислено по т.нар. „швейцарско правило“, както е посочено в чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване.

„Нужни са около 1 милиард и 33 милиона лева за прилагането на тази мярка“, уточни Иванов пред „Телеграф“ и подчерта, че това правило отчита 50% от ръста на осигурителния доход и 50% от инфлацията през предходната година.

Въпреки предстоящото увеличение, 684 360 пенсионери ще продължат да живеят с доходи под линията на бедност от 638 лв., показват последните изчисления. Иванов отбелязва, че въпросът не е само в числата:

„Конструкцията на пенсионната система е базирана на принципа ‘осигурителен принос – права’. Работиш ли на трудов договор, осигуряваш ли се реално – това определя пенсията ти. Сивата икономика и заплатите в плик са капан за бъдещето.“

Бюджетът на ДОО за 2025 г. предвижда допълнителен трансфер от 11,713 млрд. лева, обяви Ивайло Иванов. Това е ръст от над 700 млн. лв. в сравнение с 2024 г. (10,922 млрд. лв.).

„От 2000 година насам приходите от осигуровки не покриват разходите за пенсии. Финансовата устойчивост на системата разчита на ежегоден трансфер от държавния бюджет“, поясни той. През 2025 г. делът на този трансфер леко спада – от 45,3% на 42,7%, а като дял от БВП – от 5,5% на 5,4%.

Прогнозите показват, че до 2070 г. делът на хората над 65 години ще достигне 30,8% от населението, спрямо 21,6% през 2023 г. Това значи, че все повече пенсионери ще зависят от все по-малко работещи.

„Днес на 100 осигурени се падат 68 пенсионери. До 2060 г. очакваме тази цифра да достигне 80 пенсионери на 100 осигурени лица“, предупреди Ивайло Иванов. Той добави, че вторият стълб на пенсионната система (универсалните пенсионни фондове) ще играе все по-важна роля за доходите на бъдещите пенсионери.

Преизчисляването на пенсиите през 2022 г. с увеличен коефициент за стаж доведе до повишение на доходите за 894 249 души, което е почти половината от всички пенсионери с пенсии за трудова дейност. Средното увеличение тогава беше 15,2%.

„Напълно уважавам усещането, че някои пенсионери се чувстват ощетени. Но системата винаги трябва да се води от принципа на принос и справедливост“, коментира Иванов.

И през 2025 г. таванът на пенсиите няма да бъде увеличаван и остава 3400 лева. Въпреки това, 1787 души получават доходи над този размер, когато се включат добавки и други пенсии. Още 3650 души получават точно максималния размер.

С изменения в Кодекса за социално осигуряване, приети през миналата година, е ограничена т.нар. „френска безработица“ – практиката хора да работят кратко в държава от ЕС и да получават високи обезщетения у нас.

„Броят на тези лица е намалял с близо 600 души, а средният размер на обезщетението им е спаднал от 1402 на 1015 лв., само за половин година“, отчита Иванов.

Министърът уточнява, че проектът „Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни” по Плана за възстановяване и устойчивост се изпълнява в два компонента – първият е насочен към разработването на национална виртуална платформа за електронно обучение, през която ще се обучават безработни и заети лица, а вторият е за предоставяне на обучения на работната сила за придобиване на базово или средно ниво на дигитални умения.

Засега разработването на онлайн платформата се бави заради обжалвания, става ясно от отговора на министъра. Съгласно графика крайният срок за стартиране на платформата е септември 2024 г., уточнява Шалапатова.

Вече са разработени и утвърдени програми за обучение на възрастни, извън образователната система, както е и утвърден сертификатът, който те ще получат. Приет е и правилник за реда, при който ще се отпускат ваучери за обучение.

Предстои да се адаптира модул в електронната платформа на Агенцията по заетостта за регистриране на доставчици на обучения по дигитални умения и на електронни ваучери, пише още в отговора на министъра. Предвижда се това да приключи до 1 октомври тази година. веднага след това ще започне и регистрацията на доставчиците.

След публикуване на първите списъци на одобрените доставчици на обучение, ще стартира и процесът по набиране на електронни заявления от хората, които желаят да се обучават, се посочва в отговора.

 


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

1
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *