2

Пътна полиция стартира мащабна акция в цялата страна, с цел да се осигури максимално бързо получаване на електронни фишове от шофьорите, заснети с превишена скорост, съобщава „Телеграф“.

Освен водачите, униформените проверяват и пътниците в колите, които са спрени.

Ако проверяваният пътник има шофьорска книжка и е нарушил правилата в миналото, но не е получил фиш, той също ще го получи на място.

Акцент

Акцията съвпада с полицейска операция, започнала в началото на седмицата във всички европейски страни. Тя е насочена към използването на колани, обезопасителни системи за деца и каски от мотористи, които сега, заради хубавото време, са по-често на пътищата.

Докато проверките за колани и връчването на фишове са открити, другият акцент на полицейските действия е заснемането на максимален брой нарушители на скоростните режими.

Двойно

„Имаме указания да снимаме максимален брой нарушители за норматив“, разказва катаджия, поставящ камера на оживен път край столицата. Акцията ще продължи най-малко до края на месеца.

Патрулите са инструктирани да спират колкото се може повече автомобили, като е създадена организация, за да може всеки с фиш да бъде насърчен да плати глобата на място с 30% отстъпка.

Всички патрулки са оборудвани с ПОС терминали. Шофьорите, които са засечени два или повече пъти в рамките на 12 месеца с едно и също нарушение, плащат двойна санкция, тъй като се счита, че нарушението е извършено повторно.

За тази цел се взема предвид датата на връчване на фиша, а не тази на извършване на нарушението.

Софтуерът на тол управлението има 50 мобилни, 295 стационарни и 100 претеглени в движение контролни точки, които вече заснемат и превишената скорост.

Това заяви директорът на Националното тол управление Георги Темелков по време на брифинг в сградата на Националното тол управление, където беше демонстрирано как работи електронната система за събиране на пътни такси.

Системата следи продажбите, трафика, задръстванията на граничните пунктове и натоварването на осите на всяко моторно превозно средство, а отскоро заснема и превишената скорост, информира председателят на Управителния съвет на Агенцията „Пътна инфраструктура“ инж. Ясен Йорданов.

Той обясни, че нововъведенията са насочени към намаляване на пътния травматизъм, тъй като всички стационарни точки за контрол обхващат пътищата в цялата страна.

„500 са киоските по бензиностанции за продажба на винетки из цялата страна. Информация за броя на преминаванията и продажбите постъпва ежеминутно, като данните са разделени по категории и класове на дневна база.

Това показва как се развиват приходите и продажбите. До този час днес приходите от тол системата са 696 467 200 лева, като се очаква до края на годината сумата да достигне 800 милиона лева“, заяви Темелков.

Той уточни, че целта на НТУ е да събира повече средства от продажби, а не от глоби, но добави: „Съгласете се, че без контрол няма да има и продажби“.

Снимковият материал, който системата генерира при нарушение за висока скорост, включва четири снимки.

„Тестовете показаха, че програмата може да бъде сертифицирана след малки софтуерни промени“, допълни Темелков и обеща: „Ще ни отнеме време, но сме на път да успеем и с това въведение“.

Очаква се Българският институт по метеорология да сертифицира софтуера за превишена скорост на НТУ.

Доц. Георги Балабанов, външен експерт към Националното тол управление, демонстрира в реално време как работи и как отчита нарушители с превишена скорост контролът на тол наблюдението.

„Електронното правоприлагане на стоте претеглени в движение контролни точки, които следят претоварването на оста на превозното товарно средство на пътя, съвсем скоро ще бъде пуснато в действие“, добави Балабанов.

Той показа камион, движещ се в реално време, като системата отчете извън допустима натовареност от 54 тона.

Министерството на вътрешните работи, агенция „Митници“, Националната агенция по приходите (НАП) също разполагат с тези данни от системата, уточни Темелков. Основната задача на системата е да следи пътните такси, но другите ѝ функционалности, като правоприлагането на ограничаване на скоростта и натовареността, са полезни и ние ги използваме, обясни Балабанов.

„Според признанието на други европейски колеги, България разполага с една от най-модерните тол системи, която успява да обработи огромен обем от данни, въведени са правоприлагането и верификацията, имаме и кол център за потребителите и вече четвърта поредна година се справяме доста добре според промените и динамиката, които следват нуждите на обществото“, каза Темелков.

Софтуерът на националното тол управление предоставя също информация за зимното почистване и своевременни данни за опашките по митническите и граничните пунктове на страната, стана ясно от брифинга, предаде БТА.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

2
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *