Диетолозите обикновено смятат алкохола за изключително вреден и ненужен за нашето тяло. Въпреки това, бабите и дядовците от село твърдят, че с 50 или 100 грама ракийка на ден може да се достигне до столетие.
Оказва се, че ферментиралият плодов сок има и някои ползи. Учените са идентифицирали 7 предимства на ракията. Ето ги според „България Днес“:
ОБЛЕКЧАВА ДИХАТЕЛНИТЕ ПРОБЛЕМИ
Ракията традиционно се използва за облекчаване на дихателни проблеми като кашлица или болки в гърлото, благодарение на своите противовъзпалителни качества. Високото съдържание на алкохол помага за елиминиране на бактериите и разхлабване на храчките и слузта, действайки като отхрачващо средство. Тя може да подобри симптомите на астма, ако се избере пред бирата.
УКРЕПВА ИМУННАТА СИСТЕМА
Ракията стимулира имунитета и се използва от векове като лек срещу настинка и грип. Притежава естествени затоплящи и антибактериални свойства.
ПОДПОМАГА СЪНЯ
Със своите успокояващи свойства, ракията може да насърчи здравословен и спокоен сън. Пиенето на малка чашка вечер може да е полезно и при депресивни състояния.
ПОДОБРЯВА ЗДРАВЕТО НА СЪРЦЕТО
През 2009 г. списанието Food Chemistry публикува изследване, което определя ракията като притежаваща антиоксидантни свойства. Въпреки това, прекомерното пиене на алкохол може да навреди на сърцето, така че е важно да се внимава с количествата. Препоръчва се консумация от 50 грама по време на вечеря като безопасно и полезно количество.
СВОЙСТВА ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ
Антиоксидантите в ракията помагат за предотвратяване на признаци на стареене като кожни бръчки, когнитивни проблеми, лошо зрение и други хронични здравословни проблеми, свързани с възрастта. Те са благодарение на наличието на мед в някои видове ракия и помагат да се предотврати клетъчната смърт на кожата, косата и вътрешните органи.
ПРОТИВОРАКОВИ СВОЙСТВА
Ракията е свързана с предотвратяване на растежа на различни видове рак. Елаговата киселина в нея активира определен ген, който инхибира растежа и метастазите на раковите клетки, особено при рак на пикочния мехур и яйчниците. Въпреки че изследванията в тази област са нови, това може да увеличи значението на ракията като здравословен избор за пациентите.
УПРАВЛЯВАТЕ ТЕГЛОТО СИ
За разлика от алкохолни напитки с високо съдържание на въглехидрати, като бирата, ракията не съдържа въглехидрати и няма да засити апетита ви. Може да се насладите на аперитив, без да губите апетита си. Проучване от 2011 г., озаглавено „Лечебна ракия“, показва, че ракията може да бъде полезна за затлъстели хора, благодарение на своите стимулиращи метаболизма свойства.
Забележка: Избягвайте консумацията на ракия при прием на лекарства, бременност или кърмене.
0 Comments