0

Бутилираната вода е един от най-популярните продукти в света, с годишен ръст на продажбите от около 10%. Очаква се през 2022 г. индустрията да достигне оборот от 290 милиарда долара, според Труд. Въпросът е защо търсенето нараства дори в страни с качествена чешмяна вода?

За първи път бутилирана вода се предлага през 18 век. През 1760 г. бостънската компания Jackson’s Spa започва да продава минерална вода в стъклени бутилки като лечебно средство. През 19 век някои производители започват да предлагат пречистена питейна вода, която е обикновена, но търсена заради лошото качество на чешмяната вода в градовете, предизвикваща чревни инфекции.

Бизнесът с бутилирана вода процъфтява по целия свят до 20 век, когато е открита технологията за хлориране на чешмяната вода. Появата на евтина и качествена вода в домовете в САЩ и Европа довежда до спад в продажбите на обикновена бутилирана вода, оставайки популярна само минералната вода.

Минералната вода от подземни източници е единствената, призната за лечебна. През 1898 г. френският лекар Луи Перие основава водолечебница във Вереж и започва да бутилира минерална вода. Продуктът му добива популярност в елитни хотели и ресторанти в Европа, но бизнесът е малък до 1946 г., когато бизнесменът Густав Левен го купува. Под негово управление водата от Вереж става доминираща на европейския пазар, изтласквайки марки като Евиан и Вител.

През 70-те Perrier става лидер в Европа и навлиза на американския пазар. Левен залага на маркетингова стратегия, която представя водата като продукт за елита. От 1975 до 1978 г. продажбите на Perrier в САЩ скачат от 2,5 милиона до 75 милиона бутилки годишно, благодарение и на модата за здравословен начин на живот.

През 90-те индустрията преживява революция с навлизането на гиганти като PepsiCo (Aquafina), Nestle (Pure Life) и Coca-Cola (Dasani). Те допринасят за окончателната победа на бутилираната вода над чешмяната. Според анализаторите на Beverage Marketing Corporation, годишно се продават 460 милиарда литра бутилирана вода. Китай е най-големият потребител с 80 милиарда литра, следван от САЩ с 45 милиарда литра. Страни с горещ климат като Мексико и Индонезия също са сред големите потребители. Европейски държави като Германия, Италия и Франция продават значителни количества, въпреки високото качество на чешмяната вода.

Замисляли ли сте се колко по-скъпа е бутилираната вода от чешмяната? Ценовата разлика е около 2000 пъти, като в някои страни тя е по-скъпа дори от млякото и бензина. В САЩ, според Food and Water Watch, литър бутилирана вода е средно три пъти по-скъп от литър мляко и четири пъти по-скъп от литър бензин. Основната причина за това е убеждението, че бутилираната вода е екологична и чиста, подкрепено от агресивен маркетинг.

Изследователи от Environmental Working Group откриват, че много производители признават, че тяхната вода е обикновена чешмяна, но допълнително пречистена. 18% от марките твърдят за изключителни свойства, но не разкриват източниците на водата си. Лабораторни изследвания показват, че бутилираната вода често не се различава от чешмяната, която вече отговаря на високи стандарти.

В САЩ и ЕС качеството на чешмяната вода може да е по-високо от това на бутилираната, защото държавата контролира по-строго чешмяната вода. Има случаи, когато бутилираната вода е опасна за здравето, като през 2019 г. в шест популярни марки в САЩ е открит арсен.

Дори при внимателно производство, бутилираната вода в пластмасови бутилки може да се замърси с микрочастици пластмаса. Пластмасата при нагряване отделя вредни химикали, затова не се препоръчва оставяне на бутилки на слънце. В рекламите се твърди, че бутилираната вода има по-добър вкус, но изследвания показват, че това не е вярно.

Президентът на Тихоокеанския институт Питър Глейк коментира, че бутилираната вода не е по-чиста или по-безопасна от чешмяната. Когато има проблеми с чешмяната вода, трябва да се инвестират средства в подобряване на водопреносните системи, а не в бутилирана вода.

Производството на пластмасови бутилки е основен замърсител. През 2016 г. в САЩ са използвани 2 милиона тона пластмаса за бутилки, което е свързано с 64 милиона барела петрол. Идеята, че бутилираната вода е по-добра, е резултат от лобиране и реклама. Business Insider оценява инвестициите на Nestle и Coca-Cola в лобиране на интересите им в САЩ на поне 28 милиона долара. Основната цел е намаляване на бюджетните разходи за обществено водоснабдяване и антиреклама на чешмяната вода.

Истинската тайна на производителите на бутилирана вода е рентабилността на бизнеса им. Експерти смятат, че печалбите на този пазар могат да се конкурират с тези от търговията с наркотици. В документалния филм „Stream: For the Love of Water“ се разказва как Nestlé придобива правото да използва вода от Мичиган за 99 години за 70 хиляди долара, докато дневната печалба от това е 1,8 милиона долара!

Tags: бутилираната вода, измама, историята на найголямата, човечеството


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
informativno-admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *