Заради високата инфлация и увеличените разходи за живот в чужбина, все повече български гурбетчии решават да се завърнат у нас, споделя професор Емил Мингов, заместник-министър на труда и социалната политика, в изказване пред депутатите от съответната парламентарна комисия.
Той подчертава, че ако тези работници участват в програмите за заетост и получат минимална заплата, допълнена с допълнителни средства от работодателите, това би ги мотивирало да останат в България.
Служебното правителство възнамерява да внесе промени в Закона за насърчаване на заетостта с цел интегриране на различните мерки за разнообразни групи в нов, обединен подход.
Съгласно новите предложения, работодателите ще могат да осигурят обучение за новопостъпилите служители и да им предоставят ментор, който да им помогне да се интегрират успешно в новата работна среда.
За безработните също се предвиждат облекчения, като ще имат възможност да получават помощ във всяко бюро по труда, без значение от тяхното местожителство, а също така ще бъдат намалени и санкциите.
Професор Мингов е убеден, че тези мерки ще улеснят трудовите посредници да предлагат повече кандидати за определени позиции, което от своя страна ще даде възможност на работодателите да избират най-подходящия служител.
Данни от Националния осигурителен институт за 2022 г. показват, че обезщетение за безработица се изплаща на приблизително 57 000 души месечно.
Средните стойности показват, че най-много безработни има в столицата, където средно около 8000 души са без работа.
Следват Пловдив и Благоевград със съответно 5213 и 4535 регистрирани безработни.
С най-малко безработни са Силистра – 950, Ямбол – приблизително 800, и Видин – 581. Около 70% от безработните имат средно образование, около 12% – висше, и приблизително 11% – основно. Средната сума на обезщетението възлиза на 652 лв., като в София тази стойност е 818 лв., а във Видин е 512 лв.
0 Comments