0

Събират средства за рампа, за да може да излиза на въздух

54 000 лева са нужни за построяването на рампа за Мануела Горсова, която би й позволила да излезе с инвалидната си количка от дома си. Информацията беше предоставена от актьора Владислав Карамфилов, известен като Влади Въргала, в интервю за „Телеграф“. На 5 август тази година се навършват 16 години от тежката катастрофа, която остави Мануела в будна кома.

„Баща й има две операции, а предстои му и трета на гърба. Всекидневно я пренася на ръце. Инвалидната количка е изключително тежка. Помислете за всички тези години, през които Краси (Красимир Горсов – б.а) всеки ден качва и сваля количката, така че дъщеря му да може да излезе навън при хубаво време, на слънце, което е от съществено значение за нея“, разказва Въргала.

„Получихме пълно съдействие от кмета на район „Триадица“ Димитър Божилов. Той се ангажира сериозно с идеята за рампата и организира необходимите документи за проекта. Рампата струва 54 000 лева, но се сблъскахме с липса на финансиране. Оказа се, че нито една от организациите и социалните институции, които обикновено провеждат кампании и твърдят, че подкрепят нуждаещите се, не разполагат със средства в момента“, обяснява актьорът. „Отговарят ни, че кампанията е приключила. Как така, все едно да влезеш в хлебарница и да ти кажат, че имат хляб, но не могат да ти продадат“, добавя той. „Имаха кампания от Комисията за защита от дискриминация за рампи във всички обществени и жилищни сгради, а сега за Мануела изведнъж не намират средства“, изразява своето недоумение той.

На фаталния 5 август 2007 г. Мануела беше само на 18 години. През ноември тази година тя ще навърши 34. Всеки рожден ден на дъщеря си, баща й Красимир Горсов си пожелава тя да може отново да ходи. „Това би било най-великото подарък“, споделя той за „Телеграф“. Катастрофата беше причинена от шампиона по фигурно пързаляне Максим Стависки. Инцидентът стана на завой край Приморско.

Стависки беше зад волана на мощен джип „Хамър“, докато Горсова пътуваше в „Хонда“ с приятеля си, 23-годишният боксьор Петър Петров, който загина на място. Стависки призна, че е употребил алкохол – според него, две глътки домашна ракия, малко преди да тръгне с джипа. Завоят край река Ропотамо, известен днес като Завоя на Стависки, е обезопасен с допълнителни мантинели и ограничение на скоростта до 20 км/ч.

След ужасния инцидент, Мануела оцеля по чудо, но остана в будна кома и до днес. Тя претърпя множество операции, включително и скъпоструващо лечение в клиника в Израел. Рехабилитацията й продължава и в настоящия момент в България.

Въпреки сериозния инцидент с жертва и трайно пострадала, фигуристът Стависки не пострада физически. През януари 2008 г. в Бургаския окръжен съд започва делото за катастрофата. Стависки е обвинен в причиняване на смърт по време на шофиране след употреба на алкохол и тежка телесна повреда. Според Наказателния кодекс му грозят от три до десет години затвор. Стависки признава вината си по всички пунктове и делото се води по съкратена процедура, което му осигурява присъда под минималната.

Постановена е 2,5-годишна условна присъда с 5 години изпитателен срок, 90 000 лв. за родителите на загиналия и 80 000 лв. за родителите на Мануела Горсова. Съдът отхвърля иска от 2 милиона лева, предявен от бащата на Мануела.

На 7 май апелативните съдии в Бургас потвърждават условната присъда на Стависки. Обезщетението за семейството на загиналия Петър Петров остава същото, докато това за семейството на Мануела е увеличено на 2 млн. лева.

През октомври Върховният касационен съд връща делото на Бургаския апелативен съд заради слаб анализ на фактите и недостатъчна мотивация за решенията на магистратите. На 5 януари 2009 г. апелативните съдии в Бургас излизат с ново решение, което променя присъдата на Стависки от условна в ефективна, увеличавайки обезщетенията за семействата на убития и пострадалата.

По-късно през май присъдата на Бургаския съд е обжалвана пред Върховния касационен съд, който окончателно заменя ефективната присъда на Стависки с условна от 2 години и 6 месеца, с 5 години изпитателен срок. След края на съдебния процес, фигуристът избягва публичността и изплаща цялото присъдено обезщетение. Първата му публична изява след съдебния процес е през 2016 г. в гостуващ руски спектакъл на лед в зала „Арена Армеец“ в София, където той и партньорката му Албена Денкова са бурно аплодирани от над 10 000 души публика. Въпреки това извън ледената пързалка Стависки предпочита да не дава изявления пред журналисти. По време на пандемията през 2020 г. Стависки и Денкова се преместват трайно в Русия и към настоящия момент продължават да живеят в Москва, където са отворили школа за млади таланти във фигурното пързаляне.

Хитростта на адвокатите спаси Максим Стависки от затвор. През цялото време на делото не бе доказано кога точно е пил ракията. Въпреки че вината му бе ясна и фактите показаха, че е бил с 1,1 промила алкохол в кръвта след катастрофата, адвокатите му твърдяха, че той е пил алкохол от стрес след инцидента, „няколко глътки за успокоение“. Тези „няколко глътки“ бяха отчетени от дрегера на прибързалите на място пътни полицаи. Фигуристът призна пълната си вина, което доведе до определянето на условна присъда от Върховния касационен съд от 2 години и 6 месеца с 5-годишен изпитателен срок.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
informativno-admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *