След като НАСА публикува снимки на Сунита Уилямс след завръщането ѝ на Земята, лекари изразиха сериозни притеснения относно състоянието ѝ, съобщава Daily Mail. Астронавтката е прекарала цели 9 месеца в космоса, което е оказало влияние върху физиката ѝ.
На кадрите, разпространени от НАСА, се виждат 59-годишната Уилямс и нейният колега Бъч Уилмор, на 62, които внимателно стъпват и се ръкуват със служители на агенцията, след като преминават през медицински прегледи. Снимките обаче ясно показват, че Уилямс има „осезаемо тънки“ китки, което според специалисти е знак за бърза загуба на тегло и мускулна маса в ръцете.
Снимка: Инстаграм
Отбелязано е също, че Уилямс има трансфузионна канюла в лявата ръка, която ѝ помага за възстановяване на електролитите и хидратацията, тъй като микрогравитацията в космоса води до дехидратация.
На снимките ясно се вижда, че косата ѝ е побеляла, лицето е станало по-слабо и с по-дълбоки бръчки, а чертите са по-изразени.
Въпреки че изглеждат крехки, мнозина смятат, че това е добър знак, защото астронавтите вече могат да ходят, след като имаше опасения, че може да не са способни да го направят в първите дни след завръщането си.
Заседнали в орбита
Първоначално Уилямс и Уилмор трябваше да останат на Международната космическа станция само осем дни след старта на 5 юни, но серия от технически проблеми с космическия кораб Boeing Starliner отложи завръщането им, което доведе до престой от общо 286 дни в космоса.
Според д-р Олалекан Отулана, общопрактикуващ лекар от Обединеното кралство, тънките китки на Уилямс са признак за мускулна атрофия, особено в мускулите на предмишницата, които са по-слабо ангажирани в условията на микрогравитация.
Снимка: Инстаграм
Биомедицинският инженер д-р Джон Джакиш коментира, че Уилямс вероятно е загубила не само тегло, но и костна плътност по време на престоя си в космоса.
„Без гравитация храносмилането е затруднено, което води до загуба на мускули и костна маса“, обяснява той.
Освен това, липсата на редовно движение на мускулите по време на обичайни дейности като стоене и ходене може да причини свиване на сухожилията и връзките.
„Малко хора осъзнават колко ключова е гравитацията за поддържането и развитието на мускулите. Без нея те не получават необходимото съпротивление“, допълва д-р Винай Гупта, пулмолог и бивш член на военновъздушните сили.
Той също така подчертава, че жените са по-уязвими към загуба на костна плътност заради по-малки и по-леки кости, както и поради намалени нива на естроген след менопаузата.
Снимка: Инстаграм
Проблеми с храносмилането
Очевидната загуба на тегло при Уилямс подсказва и за храносмилателни затруднения в условията на микрогравитация.
„Храната не се обработва по същия начин в космоса. Когато стомахът е в необичайна позиция, движението на храната през храносмилателната система става по-бавно и неефективно. Затова астронавтите обикновено приемат по-малко храна“, обяснява д-р Винай Гупта.
Този процес често води до свиване на стомаха и невъзможност за набавяне на достатъчно калории, нужни за запазване на телесното тегло.
„Въпреки че храненето на астронавтите е значително подобрено през годините, то не може напълно да замести разнообразната диета на Земята“, казва д-р Дейвид Шафер, козметичен хирург.
През ноември служител на НАСА, участвал пряко в мисията, разкри пред New York Post, че Уилямс не е успявала да консумира висококалоричната храна, необходима по време на престоя на МКС.
Според д-р Джон Джакиш, ще са нужни около три седмици, за да се нормализира напълно храносмилателната ѝ система. През този период Уилямс и Уилмор ще трябва да въвеждат храната поетапно и много внимателно.
Първоначално диетата им ще включва основно животински продукти като месо и масло, тъй като те са богати на калории, протеини и есенциални мазнини.
Снимка: Инстаграм
Физически и психически предизвикателства
На снимките, разпространени от НАСА, се вижда как служители придържат Уилямс, докато тя върви, което показва затруднения с баланса.
„Налага се да ги държат, защото са изгубили способността да се балансират в земната гравитация и лесно могат да паднат“, обяснява д-р Джон Джакиш.
Психиатърът от Бевърли Хилс д-р Карол Либерман добавя, че загубата на тегло на Уилямс може да има не само физически, но и психологически измерения.
„Астронавтите трябваше да останат в космоса само 10 дни, но прекараха там цели девет месеца, като през това време често не са били сигурни дали ще бъдат спасени. Това е било невероятно стресиращо“, коментира Либерман.
Тя допълва още: „Сунита Уилямс прояви огромна смелост и заяви, че е доволна от допълнителното време в космоса, но перспективата за бавна смърт в капсула е била кошмарен сценарий, който вероятно е оставил следи върху психиката ѝ.“
Дълъг, но възможен път към възстановяване
Освен с постепенното въвеждане на храна, Уилямс ще трябва да започне и с леки упражнения, за да възстанови способността да ходи и да стои стабилно, като така намали и риска от травми.
Въпреки че процесът ще бъде продължителен, д-р Джакиш е убеден, че двамата астронавти ще се възстановят напълно.
„Щетите по телата им не са постоянни, но ще е нужно изключително внимание към упражненията и диетата, за да се възстановят напълно“, заключава той.
0 Comments