Без право на продажба на апартамента при неплатени такси за чистачка и асансьор
Частни съдебни изпълнители в борба с некоректните съседи
Дължимите суми за чистота и ремонти в общите части на сградата да се събират заедно с местните данъци и такси в началото на годината – това е едно от предложенията, отправени към Министерството на регионалното развитие и благоустройството за промени в Закона за етажната собственост.
Основните проблеми в управлението на етажната собственост са събираемостта на таксите, поддръжката на реда и чистотата в блока. Това става ясно от получените предложения на граждани и браншови организации в рамките на общественото обсъждане на промените в закона, пише вестник Труд.
Сред предложенията е и забрана за продажба или отдаване под наем на апартамент, ако не са платени таксите за поддръжка и ремонт на общите части. Като мярка срещу неизрядните собственици се предлага дължимите суми за почистване и асансьор да бъдат събирани с помощта на частен съдебен изпълнител. Освен това съседите искат да могат да глобяват некоректните си съседи, а санкцията да бъде 5% от минималната работна заплата (в момента 28 лв.).
Още едно предложение е апартаментите без представител на общото събрание да губят право на глас за срок от 5 години. Освен това се настоява събраните такси за почистване, ремонт и поддръжка да се съхраняват в специална банкова сметка, за да се ограничи рискът от злоупотреби.
Горещи спорове се водят и около начина на определяне на месечните такси – дали да са според броя на живущите или като процент от дяловете в общите части. Обсъжда се и въпросът дали обитателите на първи и втори етаж трябва да плащат за асансьора, както и дали използването му трябва да бъде с чип за по-прецизен контрол върху разходите.
Наем чрез Airbnb – само със съгласието на съседите
Отдаването на апартаменти под наем чрез Airbnb и Booking да бъде възможно само след одобрение от етажната собственост – това предлагат някои граждани. Също така за подобни имоти да се заплаща петкратно по-висока такса за поддръжка и ремонт на входа.
Сред предложенията е и изискването всички наематели в блока да внасят депозит, който ще покрива евентуални щети върху общите части. В същото време някои хора смятат, че не трябва предварително да се събират средства за бъдещи ремонти, тъй като собствеността може да се смени, а новият собственик да не е съгласен да плаща за ремонти, планирани преди покупката на жилището.
0 Comments