Едва ли ще изненадаме потребителите, ако кажем, че фалшивото сирене на пазара често се предлага под етикета „свежо сирене“. За пореден път Активни потребители проведоха тестове за качеството на сиренето в България, а резултатите са крайно тревожни, съобщава money.bg.
Особено сериозен проблем се наблюдава при продуктите с марки „МЛЕКАРНИЦА RAKEVO MILK“ и „RAKEVO MILK TREЙ“, посочва проучването. Тези марки предлагат менте сирене под наименованието „свежо сирене“, но съдържанието на вода в него достига 85%, въпреки че допустимата граница за този тип продукт е максимум 60%.
Наред с тези фалшиви сирена, в същия бранд се откриват и „бързозреещи“ сирена. Активни потребители коментират, че в България липсва ефективен контролен орган, който да спре Rakevo да разпространява менте сирене, произведено по неустановена технология.
Тествани са 36 марки сирене, като само 15 (42%) от тях отговарят на изискването за водно съдържание до 60%. При 19 марки (53%) този показател е между 60% и 70%, а при 2 марки дори надхвърля 70%.
Това е седмото поредно изследване на Активни потребители, което анализира качеството на сиренето в България. Още през 2016 г. беше установено влагане на немлечни мазнини, но след законодателни промени, имитиращите продукти с палма бяха заменени със сирена с изключително високо водно съдържание.
Сред тестваните 36 марки, само 15 (42%) покриват нормите, докато 21 марки (58%) надвишават регулаторните изисквания. При 2 марки – „Бачково“ и „Свежо сирене Rakevo Milk“ – съдържанието на вода надхвърля 70%, което означава, че те не са произведени по технологията на бяло саламурено сирене и вероятно са опасни за консумация.
Основната част от продуктите попадат в категорията на „бързозреещи сирена“ с водно съдържание между 60% и 70% – 19 марки или 53% от изследваните. Това означава, че те са зрели по-кратко от стандартния период от поне 45 дни, изискван за бялото саламурено сирене.
В сравнение с проучването от 2022 г., при което 73% от тестваните сирена съдържаха над 60% вода, сега този показател е спаднал до 58%. Продуктите с над 70% вода също са намалели – от 25% (12 марки от 48) през 2022 г. до само 2 марки (5,6%) в настоящото изследване.
0 Comments