Институтът за пазарна икономика с нови данни: Еврото идва, датата е потвърдена!
1 януари 2026 година – това е датата, на която България ще се присъедини към еврозоната, според анализа на Института за пазарна икономика (ИПИ). Заключението идва след публикуваните вчера данни на Евростат за инфлацията през декември.
Новото правителство също постави влизането в еврозоната като свой основен приоритет.
Според данните на Евростат средногодишната инфлация в България към декември 2024 г. е 2,6%, докато в трите страни с най-ниска инфлация в ЕС тя е 0,9% в Литва, 1,0% във Финландия и 1,1% в Италия. Тези стойности са от решаващо значение, тъй като според Маастрихтските критерии инфлационният праг се изчислява като средното от тези три държави (в случая 1,0%) плюс 1,5 процентни пункта, което прави критерия 2,5%. България е съвсем близо, с отклонение от само 0,1%.
„Към декември 2024 г. критерият все още не е изпълнен в чист вид“, коментира икономистът Петър Ганев от ИПИ, но пояснява, че често Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) изключват от изчислението държави с необичайно ниска инфлация.
Ако Литва (0,9%) бъде изключена, а вместо нея се вземат Дания или Ирландия (и двете с 1,3%), критерият се покачва до 2,6%, което означава, че България вече го покрива.
Финансовият министър Теменужка Петкова заяви, че България има реален шанс за еврозоната и „не бива да го пропуска“. От своя страна, Людмила Петкова, която остава в министерския екип като зам.-министър, обяви, че до края на януари ще бъдат подадени искания за извънредни конвергентни доклади от Брюксел и Франкфурт.
Съгласно решение на парламента, България е задължена до две седмици след изпълнението на всички критерии да подаде официално искане за тези оценки.
Реалистичната дата за присъединяване към еврозоната остава 1 януари 2026 година.
0 Comments