Злоупотребата със сладкиши е изпълнена със сериозни здравословни проблеми.
Вероятно не си струва да навлизаме в подробности за последствията, които очакват „пристрастените“ към захарта: това са проблеми със зъбите, затлъстяване, увреждане на сърдечно-съдовата система и инсулинова резистентност… Списъкът е впечатляващ.
За да слезете от „захарния пик“, ще ви трябва търпение и нашите съвети.
Пий повече вода
Опитайте се да премахнете от менюто си газирани напитки, пакетирани сокове, чай и кафе с добавена захар и сиропи – заменете ги с обикновена вода и опитайте да пиете чай и кафе без добавена захар.
Яж повече протеини и мазнини
Протеините ни дават енергия, а мазнините са отговорни за нормалното функциониране на мозъка и нервната система, а също така участват в много метаболитни процеси. Увеличаването на количеството протеини и мазнини във вашата диета ще доведе до намаляване на въглехидратите, които често съдържат захар.
Опитайте нови неща
Една от причините, поради които много хора трудно се отказват от захарта, е, че стават пристрастени към сладкия вкус. Опитайте се да опитате нови храни и вкусове – например екзотични плодове и т.н. Това ще ви помогне да се отвлечете от желанието да ядете сладко и да направите диетата си по-разнообразна и живота ви по-интересен.
Яжте по-често
Когато се чувствате гладни, мозъкът ви търси бърз източник на енергия и го получава под формата на закуски, състоящи се от бисквити, бонбони или мъфини. Енергията обаче се консумира толкова бързо, колкото е получена. В резултат на това, след 15-20 минути човек отново изпитва глад и посяга към друга порция храна, само за да дъвче нещо.
Вместо това планирайте закуските си предварително и носете малка торбичка ядки или бутилка нискомаслено кисело мляко със себе си, когато внезапно огладнеете, за да избегнете изкушението да ядете шоколад.
0 Comments