Когато ядем тиква, трябва да знаем, че има специален начин за усвояване на бета каротен, който трябва да се превърне във витамин А
Както казват специалистите, всички плодове и зеленчуци са полезни, когато ги ядем пресни.
Колкото повече търпят термична обработка, толкова повече губят от своите полезни вещества, които загиват в процеса на готвене.
При тиквата специално има една тънкост, която не е известна на много хора, но е важно да се знае, защото в противен случай се губи от полезния ефект.
За какво става дума?
Богата на бета каротен тиква става още по-полезна, когато към нея бъде добавена мазнина.
Целта на тази мазнина е да трансформира бета каротен във витамин А, който е мастноразтворим витамин.
Мастноразтворим означава, че той не може да се разтваря във вода, а само в мазнина, за да бъде усвоен в организма. Той е полезен за мозъка, за нервите, кожата и за зрението.
Както препоръчват диетолози, ако решите да си направите полезна храна с тиква, можете да задушите тиква на пара. След това да добавите кокосово масло или краве масло.
Ако използвате кокосово масло, не добавяйте повече от 1 ч.л. в 1 купичка задушена тиква, защото кокосът има специфичен аромат, който е различен от този на тиквата.
Тиква се съчетава по-добре с канела, но кокосовото масло е
Ако нямате кокосово масло, използвайте обикновено краве масло.
След като смесите тиква и масло, добавете малко мед на вкус, а не захар. И ако желаете, малко канела за аромат.
Знаете, че тиквата е полезна да се яде печена с кората на парчета във фурната.
За да извлечете и витамин А от печената тиква, добавете върху всеки резен малко масло и мед. Можете да добавите и ядки орехи, които ще се запекат и ще станат изключително вкусни.
Орехите подсилват паметта и имунната система.
Много хора обичат тиквеник и се вълнуват дали е полезен, след като се приготвя от тиква.
Диетолозите казват, че тиквеникът не е полезен, защото в него се слага захар. Точат се кори от тесто или се купуват готови листи за баница.
Ако решите за някой празник да приготвите тиквеник и изядете от него едно парченце, няма да ви стане нищо, ако по принцип сте здрави и не страдате от диабет.
Но ако искате да се възползвате от полезните свойства натиквата като лечебно средство, трябва да я ядете печена или задушена.
Когато задушите тиква, не изхвърляйте сока, а го изпийте, защото в него са се събрали полезни минерали от тиквата.
Този сок е полезен за бъбреците и за стомаха.
Източник: dailypress
0 Comments