След датата на приемането на еврото да се купи имот ще стане практически невъзможно, твърди български брокер.
„Чувам, че много хора си пазят имотите като си мислят, че като влезем в еврозоната цените ще им пораснат с още 30% примерно. Дали това така ще стане не знам, но знам, че като влезем в еврозоната, лихвите по кредитите ще отидат до над 6%.
Това, комбинирано с още по-високите цени, ще направи покупката на имот практически невъзможно и ще откаже почти всички кандидат-купувачи на пазара и пак ще седим с едни празни, но скъпи имоти. И пак сметката крива и брокерите виновни!“
Това написа като коментар в социалните мрежи брокерът на недвижими имоти от Пловдив Мирослав Язов, предаде Варна 24 и Фокус.
По отношение на средните лихвени нива по жилищните кредити, което всъщност касае по-голямата част от хората, в еврозоната към края на юли е 3,7%. А в България по данни на БНБ средната лихва за домакинствата е 2,53%.
Коментарът на Язов идва също така на фона на вчерашното решение на БНБ да затегне критериите, по които банките да отпускат жилищни кредити.
Изискванията обхващат сектор „Домакинства“ и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти.
1. Съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане (LTV-O) следва да е в размер не по-висок от 85%. Съотношението се изчислява съгласно утвърдения от УС на БНБ минимален набор от показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане на кредити, обезпечени с ЖНИ;
2. Съотношението между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане (DSTI-O) следва да е в размер не по-висок от 50%. Съотношението се изчислява съгласно утвърдения от УС на БНБ минимален набор от показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане на кредити, обезпечени с ЖНИ;
3. Максималният срок по договора за кредит (матуритет) следва да не е по-дълъг от 30 години. Матуритетът се изчислява съгласно утвърдения от УС на БНБ минимален набор от показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане на кредити, обезпечени с ЖНИ.
0 Comments